Lajmet

Apple sjell iPhone-t e gjeneratës së fundit dhe orën unike inteligjente

Sep 9 2014
0 Shpërndarje
Apple sjell iPhone-t e gjeneratës së fundit dhe orën unike inteligjente

Mbyllet eventi i Apple ku u prezantuan disa produkte të spikatura si dy modele iPhone me madhësi të ndryshme ekranesh respektivisht 4,7 inç dhe 5.5 inç. Apple prezantoi po ashtu orën e saj inteligjente iWatch. U zyrtarizua disponueshmëria e iPhone dhe iOS në datat 17 dhe 19 shtator respektivisht. U njohëm me shërbimin e ri të pagesave dhe portofolit tonë mobil. U fol gjithashtu edhe për kujdesin që ofron Apple ndaj Shëndetit dhe Fitnessit. E gjitha kjo në një event live prej më shumë se 90 minutash që u transmetua live në PCWorld Albanian mbajtur në San Francisko të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ju falënderojmë që na ndoqët, dhe për më shumë detaje qëndroni në kontakt të vazhdueshëm me ne.

Eventi i shumëpritur i Apple, përkundër prezantimit të Apple Watch dhe veçorive të pagesave, sipas të gjitha vlerësimeve dhe analizave pas eventit, edhe pse është herët, nuk ka arritur të impresionojë. Përmbledhjen e prezantimeve të produkteve të Apple e gjeni në http://pcworld.al/applelive090914/, ndërsa gjatë ditëve në vijim, PCWorld Albanian do të sjell të gjitha specifikat dhe vështrimet e ndryshme.

Në përfundim të eventit Cook falenderon ekipin nga i cili janë zhvilluar këto produkte të jashtëzakonshme; Jony Ive, Draig Federighi, Eddy Cue dhe një pjesë e mirë e ekspertëve të Apple. Ky ekip është arsyeja se pse Apple është në gjendje të realizojë të tilla produkte.

====

(20:53) – Apple tashmë ka bërë zyrtare disa nga produktet e sa më të fundit. Nga shumë analistë ky event shikohet si shumë i rëndësishëm në historinë e Apple, pasi pothuajse të gjitha eventet e vjeshtës së kësaj kompanie kanë sjellë revolucion teknologjik. Eventi u hap me prezantimin e iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus nga përfaqësuesi i ekipit te zhvillimit te produkteve.
Pajisjet paraqiten si unike dhe të përkryera në mënyrën e dizenjimit te tyre.  Produkti iPhone më i mire i nxjerre deri me tani. Përmasat më të holla për iPhone deri tani. Performanca e iPhone  të ri është e qëndrueshme, mund te punoje me fuqi te plote pa shkaktuar nxehtësi. Konfirmohen modelet me ekrane 4.7 Inç iPhone 6 dhe 5.5 Inch iPhone 6 Plus me rezolucione 1334 x 750 dhe 1920 x 1080 pixel respektivisht. iPhone 6 Plus ka 185 % më shumë pixel sesa pasardhësi iPhone 5S.
iPhone 6 është 6.8 mm i hollë, ndërsa iPhone 6S 7.1 mm.  iPhone 6S mund të përdoret horizontalisht duke ofruar punë sikur të ishin dy ekrane. Butoni i ndezjes tashmë është në pjesën anësore shumë më i lehtë për tu arritur. iPhone-t e rinj kanë kamera te papara, 8 MP isight camera, true ton flash, 1.5.u pixels, f/2.2 hapje, te gjithë sensoret e rinj.

Përshtatja e aplikacioneve me madhësitë e ekraneve tashmë është më e mirë. iPhone tashmë vijnë me një cip të ri 64 Bit Apple A8. Ky çip sjell grafika 50 % më të shpejta dhe procesor 20 % më të shpejtë.
Ora inteligjente iWatch zbulohet. Ka një ekran në forme katrore dhe skaje të lakuara të trupit. Ndërfaqja e ekranit po ashtu në formë katrore. Është e disponueshëm po ashtu një version 18 karat prej ari.

====

(20:50) – Ora inteligjente do të funksionojë edhe me shërbimin e ri të pagesave të kompanisë Apple Pay. Kjo do të bënte të mundur të paguani edhe përmes orës suaj inteligjente.

DSC_5410

====

(20:49) – Zyrtarizohet çmimi që fillon nga 349 dollarë. Ora do të jetë e disponueshme nga fillimi i vitit të ardhshëm.

====

(20:49) – Ora inteligjente është e disponueshme në tre modele: Apple Watch, Apple Watch Sport dhe Apple Watch Edition. Këto funksionojnë me iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5, iPhone 5C dhe iPhone 5S.

====

(20:48) – Cook do të flasë dhe për baterinë e iPhone 6 dhe iPhone 6 plus. Ora përdor një magnet për të lidhur ushqyesin induktiv. Nis nga 349 dollarë dhe do të jetë i disponueshëm gjatë 2015. Ja vlen të presësh.
Akoma nuk thuhet asgjë për jetëgjatësinë e baterisë.

====

DSC_5416(20:46) – Tim Cook: “Krijimi i kësaj ore ka kërkuar një inovacion të thellë. Unë mund ta përdor timen për të kontrolluar televizorin Apple”

====

(20:44) – iWatch ka mbështetje për akseselerometrin, përdor GPS e iPhone dhe mat rrahjet e zemrës. Theksohet Integrimi me Siri.

====

DSC_5388(20:43) – Aplikacion “Workout” mund të masë kaloritë, kohëzgjatjen dhe distancën.

====

AppleEvent_0930(20:42) – Pra Ora inteligjente ka dy aplikacione të quajtura “Fitness” dhe “Workout”. Gjithashtu ka aftësi për të gjumuar gjithë ditën aktivitetin tuaj në palestër.

====

(20:42) – Cook e vë theksin tek “Shëndeti dhe Fitnessi” dhe thotë se kjo orë mund tju ndihmojë të jeni më të shëndetshëm.

====

DSC_5385(20:41) – Zhvilluesit nga palë të treta po ashtu mund të krijojnë aplikacione për orën inteligjente. Përdoruesi tmund të postojnë cicërima po ashtu nga ora inteligjente. Aplikacione të tjera janë: Informacionet e fluturimeve. Po ashtu kemi edhe një aplikacion Pinterest, BMW, dhe aplikacion për rezultatet e ndeshjeve.

====

DSC_5378(20:40) – Cook kthehet sërish në skenë duke thënë se Apple mund t’ju motivojë të jeni më të shëndetshëm.
Ai prezanton dy aplikacionet “Fitness” dhe “Workout”.

====

(20:37) – Po ashtu mund të ndani edhe rrahjet tuaja të zemrës dhe marrësi merr një mesazh që vibron ngjashëm me pulsin tuaj.

DSC_5349

====

AppleEvent_0868(20:35) – Në orën inteligjente gjendet dhe nje aplikacion”digital touch”, i cili është një aplikacion komunikimi. Ky aplikacion ka butonin e tij fizik specifik. Pak e habitshme që një aplikacion kaq i vogël të ketë buton fizik!
Përzgjedh një grup liste miqsh, dhe zgjedh njërin prej tyre, dhe mund të flisni me njëri tjetrin nëpërmjet vizatimeve të vogla.

DSC_5332

====

DSC_5323(20:34) – Falë aplikacionit të hartave po ashtu mund të merrni drejtime me vibrime të orës bazuar në vendodhjen tuaj dhe drejtimin që do të ndiqni.

====

DSC_5301(20:33) – Ora inteligjente po ashtu ka një aplikacion hartash. Ju mund të përdorni atë si në smartfonin tuaj me të njëjtat gjeste për të eksploruar.

====

(20:32) – Asistenti dixhital jep informacion ngjashëm me iPhone. Ora inteligjente ka në përbërje një aplikacion imazhesh. Ora e Apple përdor katër sensorë për të gjurmuar aktivitetin tuaj.

====

7382303226a9f08004599da8928e762cf268dd3a_share_og

(20:30) – Ora inteligjente bën të mundur përgjigjen ndaj mesazheve. Ora analizon teksin për tju dhënë përgjigjet e duhura në kohën e duhur. Gjithashtu nuk ofron mbështetje për një tastierë elektronike. Mundeni po ashtu të dërgoni një përgjigje me zë.

====

DSC_5263(20:26) – “Force touch” është definitivisht klikimi i ri me të djathten. Me një gjest tjeter, tregohet “force touch” që lejon modifikimin e paraqitjes së ores.

DSC_5242

====

DSC_5213

DSC_5206(20:22) – Kevin Lynch, zëvendes president i Apple ngjitet në skene për nje demo.
iPhone duhet të shoqerohet me nje ore Apple gjithnje. Efekti “swipe -to-pan” eshte i shkelqyer.

====

cd6a0306-f5d5-4988-ba36-09c9f9cf73a8_800

AppleEvent_0731(20:20) – Ora inteligjente iWatch është e disponueshme në dy madhësi, tre ngjyra dhe rripa të shumëfishtë. John Ive: Ekzistojnë milion dizajne unike që ju mund të kombinoni.

====

AppleEvent_0716(20:19) – Apple ka krijuar gjashtë modele të ndryshme rripash për orën inteligjente. Prezantohet gjithashtu një orë tjetër në madhësi më të vogël. Kemi të bëjmë me dy madhësi të ndryshme të orës ngjashëm me iPhone.

====

DSC_5154(20:16) – Ora inteligjente iWatch ka një altoparlant po ashtu. Ka një sensor për matjen e rrahjeve të zemrës si dhe ka një funksionalitet që komunikon me GPS në iPhone. Ora inteligjente mund të ngarkohet përmes valëve wireless ashtu sic kemi parë në shumë smartfonë kohët e fundit.

====

DSC_5146

DSC_5138(20:13) – Konfirmohet ekrani me prekje i orës inteligjente. Gjëja më e çuditshme është se orët komunikojnë me njëra-tjetrën. Ekrani i saj është prej safire dhe gjurmon ushtrimin e forcës mbi të. Kjo orë mund të tregojë diferencën përmes gjesteve trokitjes dhe shtypjes mbi orën.

DSC_5129

 

DSC_5121

====
AppleEvent_0614(20:09) – Pra Ora inteligjente e Apple ka disa sensorë të “çmendur” në pjesën e pasme për të grumbulluar të dhëna nga dora juaj. Ekrani i orës ndizet ku ju ngrini duart.

AppleEvent_0560

DSC_5045

====

DSC_5036(20:08) – Apple Watch ka disa sensorë të çmendur në anën e pasme për të marrë të dhëna nga dore tuaj.

====

DSC_5032

DSC_5018(20:06) – Tim Cook: Ora inteligjente e Apple është produkti më personal që ne kemi krijuar ndonjëherë”. Ai thekson: “Tashmë ka shumë mënyra komunikimi për ju duke filluar që nga dora juaj. Po ashtu kjo është një pajisje gjithëpërfshirëse për shëndetin dhe fitnesin tuaj”

====

DSC_5012

AppleEvent_0518(20:03) – Ora inteligjente iWatch zbulohet. Ka një ekran në forme katrore dhe skaje të lakuara të trupit. Ndërfaqja e ekranit po ashtu në formë katrore. Është e disponueshëm po ashtu një version 18 karat prej ari.

====

DSC_4993

DSC_4989(20:02) – Tim Cook: Kemi edhe diçka për t’ju treguar juve. Një produkt terësisht të ri. Apple sjell për ju orën e shumpritur dhe shumëpërfolur iWatch.

====

AppleEvent_0468

====

(20:00) – Tim Cook: Apple po punon shumë për të sjellë iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus në më shumë tregje dhe shtete.

====

(19:58) – 22,000 distributorë funksionojnë me shërbimin Apple Pay. Cue deklaron se Apple sapo e ka bërë Paypal të duket i vjetruar.

====

DSC_4929(19:56) – Ky shërbim i ri quhet Apple Pay. Duke vënë në funksion hauduerin NFC tashmë iPhone mund të sillet si portofolin ynë dixhital. Në rast se humbet iPhone juaj tashmë mund të ndaloni të gjitha pagesat përmes veçorisë Find my Phone.

====

(19:55) – Nëse iPhone juaj humb, mund te pezulloni te gjithë pagesat tuaja nëpërmjet sherbimit “my iphone”. Cue thotë që ne nuk jemi në biznes për të fshire te dhënat tuaja.

====

DSC_4880

DSC_4863(19:52) – Tim Cook flet për një shërbim të ri të pagesave. Ambicia e Apple është për të zëvendësuar portofolët tanë. Synimi i Apple është krijimi i një portofoli mobil i adoptushëm për të gjithë.

====

(19:51) – Me i Phone e ri do të ketë një proces krejtësisht të ri të pagesave. Synohet nj model i ri pagesash për biznesin.

====

DSC_4846(19:50) – Smartfoni Apple iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus do të jenë të disponueshëm në 115 shtete. Publikohet gjithashtu lista e paisjeve të gjeneratave të kaluara të mbështeten nga iOS 8: iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPod Touch gjenerata e pestë, iPad 2, iPad me ekran Retina, iPad Air, iPad Mini, iPad Mini me ekran retina.

====

DSC_4829

(19:46) – Konfirmohen çmimet e iPhone 6, sjellin uljen e çmimeve edhe për gjeneratat e mëparshme iPhone 5S dhe iPhone 5C. Smartfonët do të jenë të disponueshëm duke filluar nga data 19 shtator, porositjet fillojnë nga data 12 shtator. iPhone 6 Plus fillon nga 299 dollarë për modelin 16 GB, 399 dollarë modelin 64 Gb dhe 499 dollarë modelin 128 GB. Këto çmime janë për përdoruesit me kontratë në SHBA.

====

aac8b72216a1fca5670ec630694a4fa1e4bf25b8_expanded_large

DSC_4738(19:39) – Në kamerën e iPhone 6 dhe iPhone 6 plus funksionaliteti i  autofocusit është dyfish më i shpejte se gjenerata e mëparshme. iPhone 6 vjen me stabilizim optik të videove në vend të atij dixhital që ishte më parë. Kamerat e reja të iPhone-eve kanë sensorë të rinj dhe autofokus më të shpejtë. Këto sensorë janë të aftë të kapin video 1080p me 30 fps dhe 60 fps. Ekziston edhe një modalitet i ri Slow-mo që kap 240 fps.

====

(19:37) – Në kamerën e iPhone 6 dhe iPhone 6 plus funksionaliteti i  autofocusit është dyfish më i shpejte se gjenerata e mëparshme.

====

944ac5ba-4133-4049-a88b-4bc0a526f467_800(19:36) – Phil Schiller: “Janë pothuaj 1.3 milion aplikacione të disponueshme për iOS. Përshtatja e aplikacioneve me madhësitë e ekraneve tashmë është më e mirë. iPhone tashmë vijnë me një cip të ri 64 Bit Apple A8. Ky çip sjell grafika 50 % më të shpejta dhe procesor 20 % më të shpejtë.

====

(19:35) – iPhone-e rinj kanë kamera te papara, 8 MP isight camera, true ton flash, 1.5.u pixels, f/2.2 hapje, te gjithë sensoret e rinj.
Gjeja më e mire thotë Schiller është gjenerata tjeter e iSight sensor e pajisur me diçka që quhet “focus pixels.”

====

efbedf5c-16b0-4372-972a-a0a5c25779a9_800

1f6456ea-28c1-4751-9265-7014cde784c1_800

====

(19:32) – iPhone 6S mund të përdoret horizontalisht duke ofruar punë sikur të ishin dy ekrane. Ekrani i ndërfaqes kryesore po ashtu mund të funksionojë horizontalisht. Butoni i ndezjes tashmë është në pjesën anësore shumë më i lehtë për tu arritur.

====

(19:30) – Konfirmohen modelet me ekrane 4.7 Inç iPhone 6 dhe 5.5 Inch iPhone 6 Plus me rezolucione 1334 x 750 dhe 1920 x 1080 pixel respektivisht. iPhone 6 Plus ka 185 % më shumë pixel sesa pasardhësi iPhone 5S. iPhone 6 është 6.8 mm i hollë, ndërsa iPhone 6S 7.1 mm.

====

ac291070-5b80-4be7-ae0a-8ec6b9591a25_800

====

cb89acee-5caf-4bf4-8b1e-12f748cb75cb_800

====

(19:27) – Performanca e iPhone  të ri është e qëndrueshme, mund te punoje me fuqi te plote pa shkaktuar nxehtesi .

 ====

a2207a03-9989-42b7-ac7a-79f501dae79c_800=====

(19:25) — Eventi u hap me prezantimin e iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus nga përfaqësuesi i ekipit te zhvillimit te produkteve.
Pajisjet paraqiten si unike dhe të përkryera në mënyrën e dizenjimit te tyre.  Produkti iPhone më i mire i nxjerre deri me tani. Përmasat më të holla për iPhone deri tani.

 ======

d4aa51ac-a3ee-4de4-bac1-992344974273_800DSC_4451

 ====

(19:10) – Hapet zyrtarisht eventi i shumëpritur i Apple. Nga shumë analistë ky event shikohet si shumë i rëndësishëm në historinë e Apple, pasi pothuajse të gjitha eventet e vjeshtës së kësaj kompanie kanë sjellë revolucion teknologjik.

(19:01) – Pas pak minutash do të transmetojmë live eventin më të madh të vitit për fushën e teknologjisë, i organizuar nga kompania  gjigante,  Apple. Deri tani ka shumë hamendësime mbi produktet që Apple do të prezantojë.  I gjithë kurioziteti do të shuhet pas pak minutash.

====

(18:55) – Edhe 3 minuta për të filluar me Applelive.

=====

PCWorld Albanian do të bëjë transmetimin live të këtij eventi i cili do të fillojë në orën 19:00 me orën tonë lokale. Eventi do të mbahet si zakonisht në San Françisko.

01_Applelive_1Ore

Lajmet e fundit>