Lajmet

IOC bllokon videot e paautorizuara në YouTube

Jul 29 2012
0 Shpërndarje
IOC bllokon videot e paautorizuara në YouTube

Të gjithë e kemi ditur se organizatorët e Lojërave Olimpike do të tregoheshin të rreptë në lidhje me përmbajtjet e paautorizuara, veçanërisht në ato të publikuara në mediat sociale. Dhe provat u shfaqën që sot: dhjetëra video të bllokuara e të fshira në YouTube.

Videot që lidhen me ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike në Londër lejohen vetëm nga transmetues zyrtar si psh. BBC, ndërsa ato të ngarkuara nga përdorues të thjeshtë kanë filluar të eliminohen gradualisht.

Psh. videoja më e kërkuar e momentit, ajo Mbretëresha shoqërohet nga aktori që interpreton James Bond në filmat e Agjentit 007, Daniel Craig, është fshirë nga ngarkimet e të gjithë përdoruesve që e kanë regjistruar nga BBC dhe e kanë ripostuar, veprim ky që cënon rregullat e YouTube.

Ndërkohë ende nuk është bërë e qartë nga YouTube nëse do të lejohen videot e regjistruara dhe të ngarkuara në faqe nga spektatorët e pranishëm në eveniment.

Megjithatë, tek disa faqe të tjera si Daily Motion, ka më tepër shanse për të gjetur disa pjesë nga aktivitete të ndryshme të Lojërave. (PCWorld Albanian)

Tags >

youtube
Lajmet e fundit>