Blog

A e dini se 1% e portofolëve zotërojnë gjysmën e Bitcoin në qarkullim?

Publikuar , 18 Shtator 2018
0
Në fakt mëse gjysma e bitcoin-ëve në qarkullim kontrollohet nga portofolë me një balancë prej mëse 200 bitcoin. A e dini se 1% e portofolëve zotërojnë gjysmën e Bitcoin në qarkullim?

Mese gjysma e Bitcoin-ëve në qarkullim kontrollohet nga një numër i vogël përdoruesish dhe 42% e tyre nuk janë shitur gjatë crypto-manisë.

Firma hulumtuese në fushën e blockchainit Diar publikoi dita të dhëna interesante të cilat sugjerojnë se 1% e portofolëve kontrollojnë 100 miliardë dollarë në Bitcoin.

Në fakt mese gjysma e bitcoin-ëve në qarkullim kontrollohet nga portofolë me një balancë prej mese 200 bitcoin.

Një tjetër detaj interesant është se 1/3 e bitcoin nuk është përdorur në transaksione. Diar beson se kjo sasi mund të jetë rezervë e bursave kriptografike. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kriptomonedha e Facebook mund të debutojë më shpejt sesa keni menduar

Lajmet e fundit>