Blog

10 aplikacione Android me të cilat mund të bëni para

Publikuar , 02 Gusht 2018
10 aplikacione Android me të cilat mund të bëni para

Gjithkush ka nevojë për disa ardhura shtesë në  çdo moment. Megjithatë, ne nuk jemi këtu t’iu bindim se mund të fitoni para duke qëndruar ulur në shtëpi por si ti fitoni.

Më poshtë janë të renditur aplikacionet më të mira Android, për të fituar para.

  1. Amazon

Amazon është një nga shitësit më të mëdhenj në botë. Nëse dëshironi ju mund të jeni pjesë e tij. Një llogari Shitësi Amazon ju lejon të shisni gjërat në të drejtën e shërbimit së bashku me çdo send tjetër. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar garazhin, për të bërë arritur disa fitime ose për të filluar një biznes shitje. Megjithatë, edhe pse e bëni falas këtë gjë, ju paguani 0.99 dollarë për çdo send që shisni. Ata që shesin tonelata mund të jenë më të mirë me abonimin prej 39.99 dollarësh në muaj që nuk i kushton 0.99 dollarë.

  1. eBay

Shumë njerëz kanë shumë gjëra që janë me vlerë në  para. eBay mund t’ju ndihmojë të ktheni atë send në para reale. Ju e realizoni këtë duke i vënë gjërat tuaja në listë. Njerëzit pastaj e blejnë dhe ju e transportoni atë.

Ju mund të shisni shumë më tepër çka dëshironi nga librat dhe rroba, pajisje elektronike dhe madje edhe mobilje apo makina.

Ne rekomandojmë shitjen e artikujve më të mëdhenj në nivel lokal, sepse transportimi mund të jetë sfidues, por përndryshe kjo është ajo ku ju doni të filloni kur shisni sende. Është padyshim ndër aplikacionet më të mira për të holla dhe më të njohurat për sigurinë.

  1. Etsy

Shumë njerëz janë artistë apo krijues të një lloji. Njerëzit si këta mund të përdorin një dyqan në internet si Etsy për të shitur veprat e tyre të ndryshme. Ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjërave atje dhe pothuajse të gjitha janë punuar me dorë, prodhim i kufizuar, ose një nga një lloj. Aplikacioni është quajtur Sell on Etsy.

LEXO EDHE:  Një këngë për fëmijë arrin 10 miliardë shikime në YouTube

Kjo ju lejon të menaxhoni dyqanin tuaj, porositë dhe listat tuaja. Ju gjithashtu mund të bisedoni me blerësit potencialë dhe të bëni gjëra të tjera. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për artistët e prirur për të krijuar disa të ardhura.

  1. Ibotta

Ideja themelore me të dy aplikacionet është e njëjtë. Ju bëni gjëra të tilla si të bëni pazar ushqimor dhe të blini gjëra që ju keni planifikuar. Aplikacioni ju ndihmon të fitoni para në ato blerje. Procesi është që ju të zgjidhni gjërat që ju do të blini, shkoni t’i blini dhe pastaj verifikoni blerjen. Aplikacioni pastaj ju dërgon para nëpërmjet Paypal, Venmo, ose kartë dhuratë.

  1. Make Money-Passive Income Ideas

Ndryshe nga rastet mashtruese ku ata bëjnë premtime të guximshme që nuk mund t’I mbajnë, ky aplikacion ju tregon atë që është brenda sferës së mundësive. Së bashku me një listë prej 60 vendesh  pune që mund të bëni nga shtëpia, ai gjithashtu ofron një listë të shkathtësive relevante që ju duhet të keni për të realizuar ato. Për shembull, duke hapur një blog ose një kanal në YouTube janë disa ide. Nuk do të gjenerojë para vetvetiu, por ndihmon në dhënen e një ideje se si ta realizoni këtë, pa shumë përpjekje.

  1. PayPal

PayPal është një platformë e fuqishme. Shumica e njohin atë për shkak të eBay. Megjithatë, ju mund të përdorni platformën për të drejtuar pothuajse çdo biznes. Mund të pranojë pagesa pothuajse kudo dhe mund ta përdorni për të menaxhuar faturat, pagesat dhe shitjet nga faqet e internetit të ndryshme nëse dëshironi. Ka një tjetër aplikacion nga PayPal i quajtur PayPal Business që është bërë posaçërisht për pronarët e bizneseve të vogla. Nuk do t’ju krijojë të holla, por mund t’ju ndihmojë nëse keni një ide për një biznes.

LEXO EDHE:  Activision Blizzard aprovon shitjen tek Microsoft

  1. Square Point Of Sale

Square Point of Sale është një aplikacion që ju lejon të pranoni pagesa me kartë krediti nga njerëzit. Ju do të duhet të merrni një pajisje të vogël që të futet në telefonin tuaj, por pas kësaj, ju mund të rrëshqisni kartat dhe të mblidhni para. Ashtu si Paypal, aplikacioni nuk do të gjenerojë asnjë të ardhur për ju. Duhet të gjeni klientë të gatshëm. Megjithatë, aftësia për të pranuar para në situata ku normalisht nuk realizohet mund të jetë e dobishme.

  1. Surveys on the Go

Surveys on the Go është një aplikacion që ju lejon të realizoni sondazhet për para. Ndryshe nga shumë prej të cilëve ju merrni pikë ose Shpërblime të Opinionit të Google, kjo paguhet në para të gatshme. Pa dyshim, ka vetëm disa sondazhe të disponueshme gjatë një muaji të caktuar. Aplikacioni është i dizenjuar thjeshtë, por është i lehtë të përdoret. Kjo nuk është një domosdoshmëri absolute, por është një nga aplikacionet e parave të qëndrueshme për aq kohë sa ju nuk prisni shumë.

  1. Uber

Uber dhe Lyft janë shërbime të transportit që punësojnë njerëz të vërtetë, realë. Ju transportoni njerëzit e tjerë përreth dhe bëni para nëpërmjet kësaj. Përveç kësaj, ka shoferë për shërbimet e shpërndarjes së ushqimit si GrubHub, UberEATS, etj që punojnë pothuajse në të njëjtën mënyrë. Vlen të shikoni faqet e tyre për të parë nëse ata janë duke punësuar (pothuajse janë gjithmonë).

  1. YouTube

YouTube është një burim i mirë i të ardhurave pasive nëse nuk e merrni parasysh punën e vështirë. Ndoshta është e vështirë të hysh në fusha të njohura si teknologjia, lajmet, etj. Megjithatë, nëse mund të gjesh një vend të mirë dhe një audiencë të mirë, mund të arrish disa ta ardhura çdo muaj. Mos prisni dhjetëra miliona abonentë, por përmbajtja e drejtë, qëndrueshmëria dhe një etikë pune e mirë mund të ndihmojë mjaftueshëm për t’ia arritur. Është e vështirë, konkurruese dhe kërkon njëfarë kreativiteti. Megjithatë, shumë njerëz bëjnë një jetesë të mirë jashtë YouTube.

LEXO EDHE:  YouTube bllokon çdo informacion kundër vaksinës së Covid-19