Lajmet

10 filmime mahnitëse realizuar nga kamera e një droni

Publikuar , 11 Tetor 2016
0
10 filmime mahnitëse realizuar nga kamera e një droni

10-stunning-examples-of-drone-aerial-photography-1Fotografia ajrore dhe filmimi ajror dikur ishte pika e fortë e aeroplanëve dhe e helikopterëve, ose e dikujt me një shkop shumë të gjatë.

Por tani ne kemi kapur jackpotin e filmimit ajror, me shpikjen e dronëve të kontrolluar nga larg, si kuadkopters, heksakopters dhe oktokopters, duket sikur nuk ka ndonjë limit se çfarë fotografët ajror, bërësit e filmave dhe kinematografët mund të bëjnë.

Filmime ajrore të cilësisë të lartë dhe që të lënë pa frymë po prodhohen nga profesionistë dhe amatorë në ritëm që nuk është vrojtuar më parë.

Më poshtë do të gjeni 10 shembuj magjepsës të këtyre filmimeve. (PCWorld Albanian)

 

Hong Kong

Pas një vit produksion, më shumë se 80 ngjitje në ajër, më shumë se 10 orë fluturim, produksioni ajror NPRO+ ju sjell një pamje nga lartë të maleve, brigjeve, netëve, qyteteve, urave, besimeve, dhe shtëpive të Hong Kong me një filmim fantastik nga droni.

USA

Perëndimi i Egër është një filmim ajror i edituar në mënyrë madhështorë që përfshin një miks të bukur të filmimeve tokësore nga Hop Camera Aerials,  është një film kaq i mirë sa do t’ju rrëqethë mishin.

St Martin, Karaibe

Një përpilim i mrekullueshëm i filmimeve në ishullin Saint-Martin në Karaibe, të filmuar në 4K me një DJI Phantom 3 Professional dhe i krijuar nga Droneclub.Iu.

[youtube id=”FNPn4aHNKTs”]

Norvegjia

Shijoni madhështinë marramendëse të peizazhit të Lofoten të filmuar në 4k nga Theo Gove-Humphires.

Kroacia

Një udhëtim i shkurtër përgjatë bregdetit Dalmatn në detin Adriatik, filmuar nga Max Seigal. Filmi quhet Sea Cloud from Above. Videoja ajrore tregon anijen legjendare Sea Cloud, teksa ngadalë lundron poshtë bregdetit Dalmat.

LEXO EDHE:  Apple do të bashkëpunojë me Hyundai për makinën elektrike

Kina

Vendet e mahnishme që janë shpallur si Trashigimi Botërere nga UNESCO në zonat Guilin dhe Yangshou në Kinë. Filmuar nga Aerial Entretainment Studios.

Kenya, Afrikë

Një filmim ajror i eksperiencës në Kenya, Afrikë, nga Patrick Avery. Nga pamjet duke se ato me siguri bënë shumë qejf.

Skocia

A Fine Line nga Nevis Landscape Partnership përfshin disa filmime ajrore shumë të bukura mbi peizazhet në malet e Skocisë.

Ishujt Mentawai, Sumatra Perëndimore, Indonezi

Sipas Wikipedia-s Ishujt Mentawai po bëhen një destinacion shumë i “famshëm për sërfing”. Ju mund të shikoi pse po ndodh ky fenomen nga filmimet ajrore me dron, në videon e mëposhtme.

Portugalia

Këtu paraqite arkitektura e mrekullueshme e Porto, Portugalia është eksploruar në mënyrë të mahnitshme në 4k nga Luis Costa.

[youtube id=”77B6Uh4cH1A”]

Tags >

Dron