Blog

1995-ta: Epoka kur aparatet fotografikë 1 megapiksel kushtonin 31,000 $

Publikuar , 16 Korrik 2015
0
1995-ta: Epoka kur aparatet fotografikë 1 megapiksel kushtonin 31,000 $

5358744003_c5cc54498d_zKamerat dixhitale janë bërë diçka e zakonshme në vitet e fundit. Që nga tabletët, kamerat GoPro, smartfonët, që të gjithë janë në gjëndje të realizojnë video në cilësi të lartë pas anjë kosto.

Por 20 vite më pare, kur fotografia ishte në zanafillën e saj, gjërat ishin shumë ndryshe. Në 1995, ekzistonin kamera në madhësinë e një topi volejbolli dhe kishin një sensor 1.3 megapiksel dhe memorje 131 MB. Këto kamera mund të ruanin 70 imazhe dhe kushtonin 20,000 dollar (e barabartë me 31 000 dollar të ditëve sotme.

Sigurisht që kishte alternativa më të lira të tilla si kamerat e Apple. Por çfarë bënin pronarët e këtyre kamerave me to? A shpërdanin imazhe në internet? (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Bashkimi Evropian, 3.2 miliardë euro për teknologjitë e reja të baterive