Lajmet

25 fjalëkalimet më të këqija të 2017, bie në sy “starwars”

Publikuar , 20 Dhjetor 2017
0
Ca njerëz të tjerë përdorin fjalëkalime pa lidhje por që kanë një rrjedhë kronologjike në tastierë. I tillë është “qazwsx 25 fjalëkalimet më të këqija të 2017, bie në sy “starwars”

Pasi analizoi 5 milion fjalëkalimet e vjedhura në 2017-ën, SplashData publikoi një listë me fjalëkalimet më të përdorura dhe si rezultat më të rrezikshme për tu përdorur.

“123456” dhe “password” mbeten dy fjalëkalimet më të përdorura ndërsa listës i është bashkuar një fjalëkalim i ri, “starwars.”

“Hakerët përdorin terma të njohura nga kultura pop dhe sporti për të aksesuar llogaritë online sepse e dinë sesa shumë njerëz i përdorin si mënyra më e lehtë për ti kujtuar.”

Ndryshimi i germës “o” me “0” mund tu duket një ide e mirë por sipas SplashData nuk është e tillë.

Kjo sepse në listën e fjalëkalimeve më të përdorura është edhe “passw0rd.” Sipas kompanisë të paktën 10% e njerëzve kanë përdorur të paktën njëherë një prej 25 fjalëkalimeve më të këqija të vitit ndërsa 3% e tyre kanë përdorur fjalëkalimin 123456.

“Football” është i vetmi fjalëkalim nga bota e sportit që hyn në listën e 25 fjalëkalimeve më të këqija.

Ca njerëz të tjerë përdorin fjalëkalime pa lidhje por që kanë një rrjedhë kronologjike në tastierë. I tillë është “qazwsx.”

Më poshtë keni listën me 25 fjalëkalimet më të këqija, andaj nëse keni përdorur një prej tyre është momenti ta ndryshoni. /PCWorld Albanian

 1. 123456
 2. password
 3. 12345678
 4. qwerty
 5. 12345
 6. 123456789
 7. letmein
 8. 1234567
 9. football
 10. iloveyou
 11. admin
 12. welcome
 13. monkey
 14. login
 15. abc123
 16. starwars
 17. 123123
 18. dragon
 19. passw0rd
 20. master
 21. hello
 22. freedom
 23. whatever
 24. qazwsx
 25. trustno1
LEXO EDHE:  Sulmet kibernetike, Kosova shënjestër e hakerëve Serbë dhe Rusë

Tags >

siguri
Lajmet e fundit>