Lajmet

25 vjet nga themelimi i WWW, kjo është faqja e parë e internetit

Publikuar , 23 Gusht 2016
0
25 vjet nga themelimi i WWW, kjo është faqja e parë e internetit

Tim-Berners-Lee-620x349Në këtë ditë 20 vite më parë, Sër Tim Berners-Lee i prezantoi botës Rrjetin Mbarë Botëror. Faqja e parë u bë publike më 6 gusht, 1991 por nuk ishte e hapur për të gjithë përveç krijuesve të saj derë më 23 Gusht kur u bë me të vërtetë rrjet i hapur, global dhe demokratik. Diçka që të gjithë ne mund të ishim pjesë. Sot është Dita e Internetit.

Qëllimi kryesor ishte bashkëpunimi akademik dhe një mënyrë për të ndaluar humbjen e të dhënave. Shkencëtarë nga institucione të ndryshme mund të përdornin lehtë rrjetin për të shpërndarë dokument me njëri-tjetrin.

Tani kemi mbërritur shumë larg dhe kemi miliarda orë video të gatshme brenda momentit, dhe mund të shpërndajmë sasi të mëdha informacioni brenda pak çasteve. Por ndonjëherë është mirë të kthejmë kokën prapa dhe të shikojmë në të shkuarën për të kuptuar se sa shumë ka evoluar interneti. Ju mund t’i hidhni një sy faqes të parë të rrjetit dhe ta kuptoni më mirë.

LEXO EDHE:  Mbi 300 të arrestuar në mbarë botën nën akuzën e pornografisë së fëmijëve

Tags >

internet
Lajmet e fundit>