Harduer

OnePlus 6: Një rival i iPhone X por me gjysmën e çmimit

Publikuar , 28 Korrik 2018
OnePlus ka përqafuar atë që duket të jetë trendi i smartfonëve për 2018, "notch" - ku pjesa e sipërme e ekranit shkurtohet në ekran për të bërë vend për sensorët, altoparlantin e dëgjimit dhe një kamerë 16-megapiksel. Ekrani AMOLED i 6.28 është i madh, i ndritshëm, me kënde të mëdha shikimi. OnePlus 6: Një rival i iPhone X por me gjysmën e çmimit

OnePlus 6 i ri mbështetet në një formulë suksesi: një smartfon premium me lente të nivelit të lartë që kushton më pak se gjysma e çmimit të një iPhone X. Lançimi i OnePlus 5 dhe 5T i vitit të kaluar, OnePlus 6 duket si një zgjerim logjik i tendencës së dizenjimit për ekranet gjithnjë e më të mëdha të vendosura në të njëjtat përmasa.

Ekrani

E gjithë pjesa e përparme e tij është ekran, praktikisht i gjithi me xham. Ka një anë relativisht të vogël në pjesën e poshtme të ekranit ku bashkohet me trupin, por kornizat janë të ngushta rreth anëve dhe në krye.

OnePlus ka përqafuar atë që duket të jetë trendi i smartfonëve për 2018, “notch” – ku pjesa e sipërme e ekranit shkurtohet në ekran për të bërë vend për sensorët, altoparlantin e dëgjimit dhe një kamerë 16-megapiksel. Ekrani AMOLED i 6.28 është i madh, i ndritshëm, me kënde të mëdha shikimi.

Gjithashtu e re për OnePlus 6 është një pjesë e pasme e qelqit, e disponueshme në të dy opsionet,mat dhe pasqyrë ,e cila bën që telefoni të ndjehet me të vërtetë i këndshëm në dorë. Megjithatë ka disa dobësi në një pjesën e pasme, ku përmendim se nuk është I rrëshqitshëm në dorë  dhe sipërfaqja e ekranit mbledh shenjat e gishtërinjve si një magnet.

Gërvishtjet janë gjithashtu të pashmangshme dhe do të jetë më pak e fuqishme nëse e rrëzoni atë. Fatmirësisht OnePlus është një nga prodhuesit e vegjël jo-Apple që ofron prodhime shumë të mira.

Vonesa zero

Kur OnePlus pretendon se nuk ka asnjë vonesë të çfarëdo lloji, kjo nuk është aspak shaka. I gjithë sistemi është jashtëzakonisht i shpejtë në të gjitha drejtimet, nga kalimi i aplikacioneve në nisjen e kamerës.

LEXO EDHE:  Si funksionon Fast Charging dhe a dëmton pajisjet tona?

Kohëzgjatja e baterisë është e mirë, por jo mjaftueshëm e mirë. OnePlus 6 zgjati 29 orë në bateri, duke filluar nga ora 7 në ditën e parë dhe duke zgjatur deri në mesditë në ditën e dytë. Madje gjatë këtyre orëve pati një shfrytëzim maksimal të shërbimeve të smartfonit.

Ngarkimi është me të vërtetë shumë i shpejtë nëpërmjet ngarkuesit të Dash, duke arritur 30% nga niveli 0 në 17 minuta, 70%  në 38 minuta dhe një mbushje të plotë në vetëm më  pak se 90 minuta.

OxygenOS 5.1

OnePlus vendos një version të përshtatur të Android në telefonat e saj të quajtur OxygenOS, këtë herë bazuar në Android 8.1 Oreo, i cili është i fundit në dispozicion tani, me Android P që vjen në verë.

OxygenOS është një version pak më  i rafinuar i të ashtuquajturës “stock” Android me shtesa dhe mjete të vogla, të tilla si aftësia për të kopjuar aplikacione të caktuara të mesazheve duke përfshirë WhatsApp. OxygenOS 5.1 në OnePlus 6 është më i qetë dhe më i rafinuar, duke e krahasuar atë me Pixel 2 të Google për shpejtësinë.

I mungon paneli i Google Feed, në vend të së cilës ka atë që OnePlus e quan hapësira që përmban widgets. Opsionet e personalizimit përfshijnë mundësinë për të shkëmbyer butonat tradicionale të navigimit në Android, butonat e pasmë për gjeste të ngjashme me ato të përdorura në iPhone X dhe një zgjedhje për të fshehur ose jo atë nga shiriti i zi i statusit.

Kamera

OnePlus është përpjekur shumë që të konkurojë me Apple, Google, Samsung dhe tani Huawei, kur bëhet fjalë për kamerën. OnePlus 6 ka një sistem me dy kamera 16 + 20 megapiksel në anën e pasme.

LEXO EDHE:  Një xham që rrit mbrojtjen dhe performancën e kamerave të smartfonëve

Përdor të dy kamerat me ngjyra për të rritur detajet dhe performancën e ulët të dritës, si dhe për të siguruar një modalitet mjaft të mirë të portretit. Kamera është përmirësuar shumë, duke prodhuar disa imazhe me të vërtetë të këndshme, shumë të detajuara dhe me ngjyra në ndriçim të mirë.

Performanca e ulët e dritës është gjithashtu dukshëm më e mirë se telefoni i vitit të kaluar dhe aplikacioni është i thjeshtë dhe i lehtë për t’u përdorur. Por OnePlus 6 nuk krahasohet aspak me Huawei P20 Pro ose Google Pixel 2. Ajo nuk mund të ketë asnjë tipar të vërtetë të zhurmës dhe mungon zmadhimi optik, por shumica do të jenë shumë të kënaqur me imazhet.

Kamera e përparme është shumë e mirë, duke ruajtur një sasi të madhe të detajeve, madje edhe në ndriçimin fluoreshent mjaft të dobët.

Modaliteti opsional i bukurisë menaxhon edhe lëkurën e butë pa fshirë mjekrën, e cila është më e mirë se shumica. OnePlus 6 i mungon ngadalësimi(sloë-motion) 960fps që konkurrentët e vitit 2018 kanë, por do të regjistrojnë një shpejtësi shumë të mirë 720p në 480fps për sa kohë që ju dëshironi.

Vëzhgimet

  • Telefoni vjen i pajisur me një mbrojtës të ekranit dhe me një mbrojtëse plastike.
  • Dash Charge punon vetëm me kabllon dhe ngarkuesin e përfshirë
  • OnePlus 6 është përfshirë në programin Android P beta
  • Ka vetëm një folës të vetëm, por është mjaft i zëshëm
  • OnePlus thotë se telefoni do të mbijetojë ndaj derdhjeve të rastësishme të ujit në të ose shiun, por nuk ka një vlerësim të rezistencës IP ndaj ujit
  • Zhbllokimi përmes fytyrës është super i shpejtë – skaneri i gjurmëve të gishtave në anën e pasme është po aq i çuditshëm
  • Slideri I alarmit të OnePlus vazhdon të jetë i madh, me opsione mes zile, dridhje dhe i heshtur
LEXO EDHE:  Misioni në Hënë, pas 45 vitesh NASA ndërton kostumet të reja hapësinore

Çmimi

OnePlus 6 është në dispozicion në tre ngjyra dhe tre variante në hapësirë ruajtje. Fillon në 469 paund me një fund të zi pasqyrë, 6GB RAM dhe 64GB hapësirë ​​ruajtëse.

Versioni me 8GB RAM dhe 128GB hapësirë ​​të ruajtjes kushton 519 paund në ngjyrë të  bardhë, me shkëlqim ose me ngjyrë të zezë, ndërsa një  version 8GB RAM, 256GB ngjyrë e zezë kushton 569 paund.

Nëse e krahasojmë me Huawei P20 Pro 6.1-inç, ai kushton 799 paund me 128GB hapësirë, Huawei Mate 10 Pro 6in me 128GB kushton 699 paund, ​​Samsung Galaxy S9+ 6.2in kushton 869 paund me 128GB hapësirë, Google Pixel 2 XL 6in me 64GB kushton 799 paund , Honor 10 6in me 128GB kushton 450 paund dhe iPhone 5.8in me 64GB kushton 999 paund.

Përfundimi

OnePlus 6 është një pajisje premium që ofron shërbimet e kërkuara në shkëmbim të një çmimi nën 500 paund. Duke filluar nga 469 paund, sigurisht që nuk është një smartfon i lirë, por është më pak se gjysma e kostos së iPhone X të Apple dhe shumë më lirë sesa  Android.

Ofrimi i një performance të lartë në brendësi, e bën atë një nga përvojat më të mira të smartfonëve në dispozicion me atë çmim të ofruar. Përkundrazi, OnePlus 6 tregon se pavarësisht se çfarë mund të thonë tregtarët, nuk keni nevojë të paguani 700 paund deri në 1.000 euro për një telefon vërtet të shkëlqyer. /PCWorld Albanian

Specifikimet e Harduerit
Ekrani

6.28 në HD të plotë AMOLED (402ppi)

Procesori

Okta-core Qualcomm Snapdragon 845

Memoria

64,128 ose 256GB

Sistemi operativ

OxygenOS bazuar në Android 8.1

Kamera

16MP + 20MP kamera e pasme e dyfishtë, kamera e përparme 16MP

Konektiviteti

LTE, SIM i dyfishtë, Wi-Fiac, NFC, Bluetooth 5 dhe GPS

Dimensionet

155.7 x 75.4 x 7.8mm

Pesha

177g

Avantazhet - Kohëzgjatja e baterisë, - Ekrani i shkëlqyer, - Performanca e shkëlqyer, - Kamera e dyfishtë, - Ndërtimi dhe ndjesia premium, - Bluetooth 5,
Disavantazhet - Qelqi është më i brishtë se metali, - Nuk ka ngarkim wireless, - Nuk ka rezistencë IP ndaj ujit, - Nuk ka hapësirë të zgjerueshme,