Lajmet

A mundet që loja “Tetris” të kurojë problemet e syve

Publikuar , 28 Prill 2013
0
A mundet që loja “Tetris” të kurojë problemet e syve

tetrisSipas një studimi të bërë nga Universiteti McGill, loja “Tetris” mund të jetë e mirë për kurimin e syve. Veprimi i ndjekjes së pjesëve me sy shkakton lëvizjen e syve bashkë.

Testet janë bërë me një palë syzesh speciale që i bëjnë subjektet të luajnë për rreth një orë çdo ditë, njëherë me të dy sytë e mbuluar pastaj me jo të mbuluar.

Kjo sëmundje ndodh kur një nga sytë nuk punon siç duhet, simptomat janë që të dy sytë nuk bashkohen në të njëjtin drejtim.

Shkencëtaret e Universitetit McGill në fakt e kanë bërë këtë studim tek 18 të rritur, por që të jetë më i besueshëm dhe i plotë reporterët e BBC kanë kërkuar që të bëhet edhe njëherë me më shumë individë dhe me subjekte për fëmijë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Teknologjia e re e Gmail hap uebsajtet brenda postës elektronike

Tags >

lojera
Lajmet e fundit>