Softuer

Adobe do të sjellë Flash tek celularët

Publikuar , 06 Tetor 2009
0
Adobe do të sjellë Flash tek celularët

Çipsetat Qualcomm Snapdragon janë produkte të drejtuara ka celularët e mençur dhe smartbook-ët, dhe Toshiba do të jetë një prej kompanive të para që do të lansojë produkte të saja që përdorin këtë teknologji.

Adobe ka bërë të ditur se Flash Player 10.1 është vendosur për tu përshtatur me procesorët grafik për video dhe grafikë të avancuar, dhe tenton ta arrijë këtë duke kursyer edhe konsumimin e energjisë. Beta Versioni i Flash Player 10.1 do të jetë i gatshëm për këto pajisje në fund të këtij viti, ka deklaruar Adobe.

Qualcomm pretendon se çipsetat Snapdragon do të lejojnë që smartbook-ët të punojnë me një mbushje baterie gjatë tërë ditës dhe do të ofrojnë ndërfaqe të veçanta dhe lidhje konstante.

Hulumtimi në Lëvizje (RIM) thuhet se gjithashtu do ti bashkohet Projektit me Kod të Hapur gjatë ditës së sotme, dhe do të sjellë Flash Player në celularët e mençur Smartphone.

Projekti me Kod të hapur ka pothuajse 50 partnerë duke përfshirë Google, Intel, Nokia, NTT Docomo, Palm, LG, HTC, ARM, BBC dhe Samsung.

LEXO EDHE:  Pas Photoshop vjen edhe versioni i plotë i Illustrator në iPad