Lajmet

Adoleshenti Britanik që drejtonte grupin e hakerëve Lapsus$, një milioner i krimit kibernetik

Nga: PCWorld
Publikuar , 25 Mars 2022
Është një grup i ri por që mori vëmendje të madhe pas disa sulmeve kibernetike ndaj kompanive madhore si Microsoft. Adoleshenti Britanik që drejtonte grupin e hakerëve Lapsus$, një milioner i krimit kibernetik

Një 16 vjeçar nga Oksfordi është akuzuar si një prej liderëve të grupit të krimit kibernetik Lapsus$. Adoleshenti kishte grumbulluar një pasuri prej 14 milionë dollarësh duke hakuar dhe u zbulua nga hakerë rivalë.

Policia e Londrës tha se kishte arrestuar 7 adoleshentë por nuk tha nëse 16 vjeçari është pjesë e tyre.

Me pseudonimin “White” ose “Breachbase” adoleshenti i cili ka autizëm mendohet të jetë pas grupit famëkeq të hakerëve Lapsus$.

Është një grup i ri por që mori vëmendje të madhe pas disa sulmeve kibernetike ndaj kompanive madhore si Microsoft.

Babai i djaloshit tha se nuk kishte pasur dijeni fare dhe se mendonte që djali i tij luante video lojëra. “Ne jemi përpjekur në mënyrë të vazhdueshme që të mos qëndrojë me orë të tëra para kompjuterit,” tha Ai.

Grupi Lapsus$ operon një kanal në Telegram me 47 mijë ndjekës. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Policia Britanike fillon hetimet ndaj adoleshentëve të grupit të hakerëve Lapsus$

Tags >

Lapsus$