Vëzhgim

Aeroplani që do të bartë njerëzit në hapësirë

Publikuar , 13 Dhjetor 2011
0
Aeroplani që do të bartë njerëzit në hapësirë

Aeroplani i tyre do të ketë një hapje të krahëve më të gjatë se një fushë e futbollit. Ai do të bartë një kapsulë hapësinore me raketën e vet përforcuese në ajër. Pastaj aeroplani do të lëshojë anijen kozmike, e cila do të lëvizë në orbitë. Kjo metodë kursen para duke mos përdorur lëndë djegëse për raketën për ta nisur nga Toka.

Testimi i parë është planifikuar që të bëhet në vitin 2016.  

Dyshja ka fituar një çmim në vitin 2004 me një anije private kozmike e cila shkoi në hapësirë, por orbitoi. Ata gjatë ditës së sotme lajmëruan planet e tyre.

Anija kozmike dhe përforcuesi do të ofrohen nga një njeri me nam në internet, nga Elon Musk i PayPal, i cili ka ndërtuar një raketë të suksesshme komerciale./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Kina mendon se Inteligjenca Artificiale tek armët luftarake është kërcënim për paqen globale

Lajmet e fundit>