Blog

Agjensia hapësinore NASA ofron kërkimet e saj në internet dhe falas

Publikuar , 24 Gusht 2016
0
Agjensia hapësinore NASA ofron kërkimet e saj në internet dhe falas

nasaflagNASA deklaroi se do të publikojë kërkimet saj online dhe falas. Agjencia e hapësirës ka ngritur një portal të quajtur Pubspace, ku publiku mundet të gjejë artikujt e kërkimeve të financuara nga NASA mbi gjithçka, që nga shancet e jetës në një nga hënat e Saturnit deri tek efektet e jetesës në stacionet hapsinore.

Në 2013 Shtëpia e Zyra e Shkencave dhe Policisë së Teknologjisë pranë Shtëpisë së Bardhë detyroi NASA-n dhe agjenci të tjera për shtuar qasjen në kërkimet e tyre, të cilët në të kaluarën ishin të disponueshëm vetëm ndërmjet një pagesë, ose nuk ishin fare të disponueshëm. Tani, është pjesë e kushteve të NASA që çdo kërkim që financohet nga agjencia të postohet në Pubspace brenda vitit të publikimit.

Ka disa përjashtime, si kërkimet që kanë lidhje me sigurinë kombëtare. Megjithatë, për momentin gjenden mbi 850 artikuj dhe pritet të shtohen. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Limiti i thirrjeve të WhatsApp së shpejti me 50 persona por me një kusht

Tags >

NASA