Lajmet

AirDroid ballafaqohet me probleme të sigurisë në aplikacionin desktop dhe Android

Publikuar , 20 Shkurt 2016
0
AirDroid ballafaqohet me probleme të sigurisë në aplikacionin desktop dhe Android

airdroid-100645505-primary.idgeAirDroid është shënjestra më e fundit e hakerave në betejën që ska të përfunduar kundër maluerëve Android. Ky softuer popullor për sinkronizimin e të dhënave mes platformave mobile dhe desktop u përditësua për të mbyllur një vrimë sigurie zbulua rnga Check Point.

Sulmi realizohet përmes një kodi të fshehur në brendësi të një skedari kontaktesh vCard. Sapo marrësi i këtij skedari qaset sulmuesi mund të ekzekutojë kodin dhe më pas të vjedhë të dhënat e aksesuar përmes AirDroid.

CheckPoint njoftoi kompaninë pas AirDroid lidhur me këtë problem sigurie dhe ky i fundit përditësoi në versionin 3.2 aplikacionin Android. Prandaj ju ngelet vetëm të siguroheni se keni versionin më të fundit të AirDroid në desktop dhe telefonin Android. (PCWorld Albanian)

[youtube id=”J674wV0oTEY”]

LEXO EDHE:  Huawei thotë se sanksionet Amerikane do të kenë impakt të vogël tek të ardhurat

Tags >

AirDroid