Biznes

Aksionet e Dropbox u rritën gati 40% në ditën e parë të tregtimit

Publikuar , 26 Mars 2018
0
Tregtimi i Dropbox nën logon ticker DBX në Nasdaq mbylli ditën me rreth 28.50 $ një aksion, një shenjë e rëndësishme për investitorët e ardhshëm të kompanisë që blenë kapital me një vlerë të përafërt me atë çmim. Aksionet e Dropbox u rritën gati 40% në ditën e parë të tregtimit

Aksionet e Dropbox u rritën 36% në debutimin e Dropbox si një kompani publike, duke e mbyllur ditën me një vlerë tregu prej rreth 10 miliardë dollarësh.

Në një prej marshimet e  IPO-ve të teknologjisë të vitit 2018, aksionet e Dropbox treguan një kërkesë të lartë për IPO-të e teknologjisë, pavarësisht nga performanca e dobët nga disa aksione të teknologjisë së lartë, përfshirë një rënie prej 11% të Facebook gjatë muajit të kaluar. Kjo duket se tërhoqi gjithë  industrinë, me Google dhe Apple që kishin rënë rreth 7 % këtë muaj.

Tregtimi i Dropbox nën logon ticker DBX në Nasdaq mbylli ditën me rreth 28.50 $ një aksion, një shenjë e rëndësishme për investitorët e ardhshëm të kompanisë që blenë kapital me një vlerë të përafërt me atë çmim.

Kjo është një shenjë surprizuese e forcës së Dropbox – shumë vëzhgues prisnin që Dropbox të mos arrinte vlerësimin e fundit. Dhe duke pasur parasysh se sa analistë, gazetarë dhe CEO të tjerë po ndjekin nga afër performancën e Dropbox-it, kjo teorikisht duhet t’i bëjë njerëzit të kenë më pak frikë nga tregjet publike.

Dje, aksionet e Dropbox kishin çmime më të larta se sa pritej për IPO-n e saj, në 21 $ për aksion. Kjo i dha kompanisë një vlerë tregu prej rreth 8.3 miliardë dollarë, ende nën vlerësimin e fundit të financimit të tij privat prej 10 miliardë dollarësh.

Tani kurioziteti qëndron sesi do të vijojë kjo performanca e Dropbox në tremujorshin e ardhshëm. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  E ardhmja e paqartë e domainit .org rrezikon rritjen e çmimeve

Tags >

dropbox