Biznes

Amazon, Facebook dhe Twitter tërhiqen nga konferenca e teknologjisë CES

Nga: PCWorld
Publikuar , 23 Dhjetor 2021
Organizatorët thanë se konferenca do të zgjasë nga 5 janari për katër ditë, me masa paraprake shëndetësore. Amazon, Facebook dhe Twitter tërhiqen nga konferenca e teknologjisë CES

Amazon, Facebook dhe Twitter janë ndër firmat që njoftojnë se nuk do të dërgojnë ekipe në Panairin e Konsumatorëve Elektronikë (CES), që do të mbahet në Las Vegas në janar.

Kjo ndodhi pasi shqetësimet rriten për përhapjen e variantit Omicron të Covid-19.Firma të tjera, duke përfshirë Google dhe njësinë auto-drive Waymo, ende planifikojnë të marrin pjesë. Organizatorët thanë se konferenca do të zgjasë nga 5 janari për katër ditë, me masa paraprake shëndetësore.

Ato do të përfshijnë vërtetimin e vaksinimit, veshjen e maskave dhe testimin e Covid në vend. Pjesëmarrësit do të duhet të vaksinohen plotësisht kundër Covid-19, dhe organizatorët rekomandojnë një test përpara nisjes për në Las Vegas, si dhe brenda 24 orëve nga hyrja në një nga vendet.

Një ngjarje dixhitale do të zhvillohet së bashku me atë personale, me akses në seancat e konferencës, fjalimet kryesore dhe rrjetëzimin.

CES është një nga javët më të ngarkuara të kalendarit të teknologjisë, ku firmat tregojnë pajisje të reja dhe flasin për tendencat. Ai zhvillohet në hotele dhe qendra konventash në të gjithë qytetin, dhe më parë ka tërhequr më shumë se 180,000 vizitorë.

Vitin e kaluar u mbajt si një ngjarje virtuale, me Shoqatën e Teknologjisë së Konsumatorit – e cila drejton ngjarjen – duke thënë se “nuk ishte e mundur të mblidheshin në mënyrë të sigurtë dhjetëra mijëra njerëz”. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Twitter eksperimenton me një opsion "downvote"