Lajmet

Amazon hedh sytë nga qielli për të magazinuar produktet

Publikuar , 30 Dhjetor 2016
0
Amazon hedh sytë nga qielli për të magazinuar produktet

Amazon boxes are seen stacked for delivery in the Manhattan borough of New York City, January 29, 2016.    REUTERS/Mike Segar/File Photo

Amazon.com ka regjistruar një patentë e cili bën të mundur ruajtjen e produkteve në aeroplanë e cila do të shërbejë edhe si një bazë për dërgesat e dronëve.

Aplikimi për këtë patentë është dërguar dy vite më parë dhe u zbulua vetëm gjatë kësaj jave nga një analist i firmës CB Insights.

Në dokumentet e aplikimit shkruhej se dronët e lançuar nga të tilla mjete fluturuese do të përdonin shumë më pak fuqi sesa ata që lëshohet nga toka.

Këto mjetë fluturuese do të qëndrojnë në lartësi prej 13,700 metra dhe do të furnizohen me produkte dhe energji nga avionë të vegjël.

Prej muajsh distributori online ka punuar për të hapur rrugë dërgesave përmes dronëve. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Koronavirusi, Amazon heq kurat e rreme dhe produktet me çmime të larta

Tags >

Amazon