Biznes

Amazon në bisedime për të blerë Souq.com

Publikuar , 25 Nëntor 2016
0
Amazon në bisedime për të blerë Souq.com

gettyimages-185652497Amazon.com Inc raportohet se është në biseda për të blerë shitësin online të bazuar në Dubai, Souq.com, për rreth $1 miliard, u raportua të Enjten.

Bloomberg raportoi se marrëveshja do ti japë gjigantit të tregtisë online një vend në tregun në rritje të shpejtë të Lindjes së Mesme, duke cituar njerëz të afërt me çështjen.

Thuhet se Amazon po konsideron që të ofrojë për të gjithë sajtin, i cili kishte planifikuar në fillim që të shiste të paktën 30% të aksioneve.

Asnjë marrëveshje përfundimtare nuk është arritur dhe negociatat mund të lëkunden, shtoi Bloomberg.

Një folës për Souq.com refuzoi të komentonte ndërkohë që një përfaqësues i Amazon nuk u përgjigj, raportoi Bloomberg.

Në shtator, u raportua se Souq.com, shitësi online më i madh në Lindjen e Mesme, po thuhej se po planifikonte të shiste 30% të aksioneve dhe kishte vendosur këshilltarë në Goldman Sachs Group për të gjetur blerës për aksionet.

Në shkurt, Souq.com deklaroi se kishte përfunduar një raund fondacioni me më shumë se $275 milion, financimi më i madh i një biznesi e-commerce në rajon.

I themeluar në 2005, Souq.com shet më shumë se 400,000 produkte online në UAE, Egjipt, Kuwait dhe Arabinë Saudite. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Miliarderi i teknologjisë bën 13.5 miliardë dollarë në 15 minuta