Lajmet

Amazon sfidon Apple dhe Spotify, lançon një shërbim muzike

Publikuar , 12 Tetor 2016
0
Amazon sfidon Apple dhe Spotify, lançon një shërbim muzike

Amazon.com's logo is seen at Amazon Japan's office building in Tokyo, Japan, August 8, 2016. REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Amazon lançoi ditën e sotme një shërbim të muzikës me abonime që fillojnë nga 3,99 dollar në muaj duke vendosur njëherazi presion mbi lojtarët kryesore të industrisë, Apple dhe Spotify.

Shërbimi i ri i quajtur “Amazon Music Unlimited,” u jep përdorues qasje në një katalog të gjërë këngësh. 3,99 dollar do të kushtojë shërbimi për konsumatorët e Amazon Echo ndërsa 7.99 dollar për anëtarët e Amazon Prime.

Kostoja e ulët e shërbimit vjen në një linjë me reputacionin e kompanisë, si një faktor kyç edhe në të kaluarën në uljen e çmimeve të shërbimeve të ndryshme duke ofruar një alternativë për ata përdorues që nuk duan të paguajnë 9.99 dollar në muaj.

Zakonisht këto shërbime kanë një kosto të lartë për ofruesit duke paguar shuma të mëdha për të drejtat autoriale por Amazon është e gatshme të pranojë këtë rrezik në mënyrë që të rrisë popullaritetin e Amazon Prime.

Në të njëjtën kohë, kompania shpreson se inteligjenca artificiale e Echo do të luajë rolë të rëndësishëm në tërheqjen e konsumatorëve të rinj. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Lojtari i Fortnite që u pagua 30 milionë dollarë nga Microsoft për të luajtur në Mixer

Tags >

Amazon