Siguri

Amazon: Problemet me ueb janë harduerike, jo nga hakerët

Publikuar , 13 Dhjetor 2010
0
Amazon: Problemet me ueb janë harduerike, jo nga hakerët

Faqet e Amazon ishin jashtë funksioni për rreth një gjysmë ore në Britani, Francë, Gjermani dhe në disa shtete tjera gjatë mbrëmjes së ditës së diel, duke shtyrë në paraqitjen e spekulimeve se ato mund të kenë qenë sulmuar nga “haktivistë” online.

Por të hënën Amazon tha se problemi “ishte për shkak të një dështimi harduerik që ka ndodhur në data qendrat e rrjetit të tyre Evropian” dhe nuk ka të bëjë me ndonjë sulm hakerësh.

Një grup i aktivistëve që janë përhapur me sulmet e tyre dhe që thirren nën emrin “Anonymous” kanë lansua sulme në kompani që kanë këputur kabllot ndaj faqes që gjuan sekrete, WikiLeaks duke përfshirë edhe faqet e Visa, MasterCard dhe Paypal.

Por ata thanë javën që shkoi se Amazon ishte një cak tepër i madh për ta vënë jashtë funksionit. /pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Serverët e infektuar të përditësimeve kanë dërguar maluerë në kompjurët ASUS

Lajmet e fundit>