Harduer

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

Publikuar , 10 Janar 2019
0
Në CES 2019 AMD prezantoi procesorët e shumëpritur 7-nanometër të cilët i përkasin modeleve të gjeneratës së 3-të Ryzen 3. AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

Në CES 2019 AMD prezantoi procesorët e shumëpritur 7-nanometër të cilët i përkasin modeleve të gjeneratës së 3-të Ryzen 3.

Kompania gjeti kohë të bënte testime në Cinebench përballë gjeneratës së 8-të Core i9-9900K.

Procesori i AMD konsumoi 30% më pak energji duke e tejkaluar në performancë.

“Tashmë mund të shikoni fuqinë e vërtetë të teknologjisë 7-nanometër,” tha CEO e kompanisë Lisa Su.

Core i9-9900K është një prej procesorëve më të fuqishëm të Intel por gjithashtu i uritur për energji.

Procesorët AMD ende nuk kanë dalë në shitje prandaj të dhënat e AMD mbeten për tu parë në realitet.

Su gjithashtu shpjegoi ndërtimin e procesorit i cili përmban tetë bërthama 7-nanometër dhe 16 procese.

Ai është i përshtatshëm me motherboardet AM4.

Megjithatë kompania nuk dha detaje për çmimin, datën e debutimit apo modelet. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Laptopët e rinj HP vinë një kohë kur të gjithë po punojnë nga shtëpia