Harduer

AMD shfaq një kartë grafike të re të serisë Radeon HD 8000

Publikuar , 24 Shtator 2012
0
AMD shfaq një kartë grafike të re të serisë Radeon HD 8000

Para pak kohësh AMD foli për një palë kartash grafike që do të dilnin në treg, duke konkurruar Nvida GeForce GTX 680 me Radeon HD 8870 dhe Nvidia GeForce GTX 670 ndaj Radeon 8850, me një çmim 199$.

Po çfarë mund të thuhet për rezultatin? Mos kini firkë, pasi AMD po punon në një seri të bukur të gradës 8000.

Kjo gjeneratë e re e AMD e quajtur “Tenerlife” GPU dhe e gjetur në ueb, është një bishë e vërtetë. Si pjesë e serive të AMD HD 8000 Sea Island, pjesa e Tenerlife është një kartë qe përdor fuqinë për të shfrytëzuar HD 7970. Ne po e quajmë HD 7970, por akoma nuk është emri zyrtar i saj.

Karta e propozuar 8870 thuhet se ka një proçesor Stream 2,304, 128 TMUs dhe 48 ROPs.

Shpejtësia e Clockut është akoma e panjohur, por ajo do të jetë më e madhe se 4.5 TFLOPS nga fuqia e proçesimit dhe 20% më shumë performancë llogaritje ndryshe nga ajo aktualja.

Karakteristika të tjera përfshijnë një memorje 3GB DDR5 me një shpejtësi 6GHZ në një bus 384-bit, 2 mini DisplayPorts, një portë HDMI, lidhje DVI dhe TPD do të jetë 250Ë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit