Lajmet

Android 9 do të quhet “Pie”

Publikuar , 07 Gusht 2018
0
Nougat  i parapriu Marshmallow dhe Lollipop. Google zyrtarisht e quan versionin e ri Android 9 Pie. Android 9 do të quhet “Pie”

Gjenerata e re e Android po afron. Versioni i ri i Android P quhet Android Pie dhe nga dita e Hëne është i disponueshëm në telefonët Google Pixel.

Google i emërton versionet e Android sipas rendit alfabetik dhe versioni përpara tij quhej Android Oreo.

Nougat i parapriu Marshmallow dhe Lollipop. Google zyrtarisht e quan versionin e ri Android 9 Pie.

Sistemi operativ mobil i Google është më popullori në botë ku 9 nga 10 telefonë vjen me të.

Android Pie është i përqendruar kryesisht në përmirësime në sfond për ti bërë telefonët Android të punojnë më shpejt duke kursyer njëherazi edhe jetëgjatësinë e baterisë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  SHBA i jep goditjen e rëndë Huaweit