Softuer

Android mposht sistemin iOS në Evropë

Publikuar , 13 Shtator 2011
0
Android mposht sistemin iOS në Evropë

Në korrik 2010, Android kishte vetëm 6% të smartphone-ëve të përdorur në këto pesë tregje evropiane, duke e vendosur atë prapa sistemeve Symbian, Apple, Microsoft dhe RIM. Një vit më vonë, Android ka lënë pas kundërshtarët e vet dhe tani është vetëm prapa sistemit Symbian.

Tani 22.3% e smartphone-ëve të pesë shteteve të mësipërme evropiane përdorin Android, ku 34.6% janë pajisjet HTC dhe 31.7% janë pajisjet Samsung./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Google do të pyesë përdoruesit Evropianë për shfletuesin e preferuar

Lajmet e fundit>