Lajmet

Angela Merkel e shqetësuar për sulmet kibernetike ndaj infrastrukturave

Publikuar , 14 Mars 2017
0
Angela Merkel e shqetësuar për sulmet kibernetike ndaj infrastrukturave Photo Source: Reuters

Kancelarja Gjermane Angela Merkel tha ditën e Marte se mbrotja e infrastrukturë nga sulmet potenciale kibernetike ishte një prej prioriteteve kryesore dhe qeveria federale duhet të punojë më nga afër me autoritetet lokale.

“Sot ekzistojnë mundësi pafund të cilat mund të paralizojnë terësisht infrastrukturën dhe parandailimi i tyre është shumë i vështirë.

Konkretisht kemi shembuj nga Ukraina, mjaft shqetësuese. Siguria kibernetike ka një rëndësi jashzakonisht të madhe.” u shpreh Kancelarja.

“Qeveria Gjermane ka rimenduar strategjinë e saj të sigurisë kibernetike dhe jemi të lumtur që po punojmë me autoritetet lokale,” tha gjatë një fjalimi. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Si Microsoft i ka shpallur luftë fjalëkalimeve