Lajmet

Anulohet vendimi i SHBA për të bllokuar aplikacionet WeChat dhe TikTok

Nga: PCWorld
Publikuar , 09 Qershor 2021
Urdhrat e rinj ekzekutiv të Biden anulojnë ndalimin e WeChat dhe TikTok së bashku me tetë kompani të tjera të teknologjisë financiare dhe të komunikimit. Anulohet vendimi i SHBA për të bllokuar aplikacionet WeChat dhe TikTok

Presidenti Amerikan Joe Biden tërhoqi një seri urdhrash ekzekutivë të cilët do të ndalonin shkarkimin e aplikacioneve WeChat dhe TikTok me arsyetimin e përbënin kërcënim për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

Administrata e ishte presidentit Trump kishte tentuar të bllokonte përdoruesit nga shkarkimi i aplikacioneve. Gjykatat bllokuan më herët përpjekje të tilla të cilat asnjëherë nuk hynë në efekte.

Urdhrat e rinj ekzekutiv të Biden anulojnë ndalimin e WeChat dhe TikTok së bashku me tetë kompani të tjera të teknologjisë financiare dhe të komunikimit.

Sakaq TikTok po hetohet nga Shtëpia e Bardhë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të rikalibroni baterinë e modeleve iPhone 11