Lajmet

Aplikacioni i plakjes që u bë viral shpallet i rrezikshëm nga FBI

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 03 Dhjetor 2019
Komentet u bënë në një letër dërguar Senatorit Amerikan Cuck Schumer i cili kishte kërkuar hetim nga FBI ndaj aplikacionit. Aplikacioni i plakjes që u bë viral shpallet i rrezikshëm nga FBI

FBI tha se aplikacioni FaceApp dhe aplikacione të tjera mobile të zhvilluara në Rusi përbëjnë një kërcënim serioz.

Komentet u bënë në një letër dërguar Senatorit Amerikan Cuck Schumer i cili kishte kërkuar hetim nga FBI ndaj aplikacionit.

FaceApp u bër virtual në fillim të vitit por njëherazi ngjalli edhe reagime. Komentet e FBI-së ngrenë shqetësime rreth produkteve të krijuar nga firma teknologjike të huaja.

Aplikacioni FaceApp është zhvilluar nga WirelessLab, një kompani e bazuar në Shën Peterburg të Rusisë. Kompania ka thënë se nuk ruan imazhe të përdoruesve e as grumbullon të dhëna vetëm ngarkon foto specifike të përzgjedhura nga përdoruesi për editim.

Së fundi ligjvënësit Amerikanë kanë vënë në shënjestër aplikacionin TikTok në pronësi të kompanisë Kineze ByteDance. Platforma ka mese gjysmë miliardë përdorues aktivë në mbarë botën dhe ka shpërthyer në popullaritet në vitet e fundit. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Marketplaces quhet shërbimi i Linkedin për punësimin e freelancerave