Lajmet

Aplikacioni Telegram 1 miliardë shkarkime

Nga: PCWorld
Publikuar , 01 Shtator 2021
Megjithatë vlen të theksohet se numri i instalimeve nuk tregon bazën aktive të përdoruesve. Telegram ka 500 milionë përdorues aktivë. Aplikacioni Telegram 1 miliardë shkarkime

Aplikacioni shumë popullor i komunikimit Telegram i është bashkuar klubit elitar të aplikacioneve që janë shkarkuar mëse 1 miliardë herë në mbarë botën.

Lançuar në 2013-ën, tregu më i madh i aplikacionit është India e cila përfaqëson 22% të instalimeve ndjekur nga Rusia dhe Indonezia me 10% dhe 8% të instalimeve respektivisht.

Në 2021 instalimet u rritën ndjeshëm ku 214.7 milionë u bënë vetëm në gjysmën e parë të vitit, një rritje me 61% krahasuar me një vit më parë.

Megjithatë vlen të theksohet se numri i instalimeve nuk tregon bazën aktive të përdoruesve. Telegram ka 500 milionë përdorues aktivë.

Por rritja e shkarkimeve ka të bëjë edhe me faktin se WhatsApp po menaxhon keq politikat e privatësisë çka ka bërë që Telegram të marrë vëmendjen. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple Mac Studio është një kompjuter i vogël por me fuqi të madhe

Tags >

Telegram