Harduer

Apple A12 Bionic janë procesorët e parë 7 nanometër të industrisë

Publikuar , 12 Shtator 2018
0
GPU gjithashtu ka rritur shpejtësinë me gati 50% më shumë. Motori Nervor tani është një sistem 9-core që ka fituar shpejtësi ashtu si dhe smartfonët e rinj. Apple A12 Bionic janë procesorët e parë 7 nanometër të industrisë

Pa dyshim, Apple njoftoi sot brezin më të ri të iPhone dhe bashkë me të , ajo gjithashtu prezantoi çipet e reja: A12 Bionic. Ajo që e dallon A12 Bionic është se është ndërtuar në një version 7nm.

Ndërkohë që është e vështirë të krahasohen këto shifra, duke pasur parasysh se çdo prodhues çipesh ka mënyrën e vet të matjes së tyre. Në të vërtetë, Apple pretendon se ky është çipi i parë 7nm në industri. Ai përmban një total prej 6.96 miliard transistorësh.

A12 Bionic, i projektuar nga Apple, përmban një CPU 6-core dhe një GPU 4-Core, si dhe Motor Nervor të Apple për drejtimin e ngarkesave të mësimit të makinës. Ajo që është interesante këtu është se ky çip ka dy bërthama me performancë të lartë dhe katër bërthama efiçence.

Bërthamat me performancë të lartë janë deri në 15%  më të shpejta dhe përdorin 40% më pak energji se më parë, ndërsa bërthamat e efiçencës përdorin deri në 50%  më pak energji.

GPU gjithashtu ka rritur shpejtësinë me gati 50% më shumë. Motori Nervor tani është një sistem 9-core që ka fituar shpejtësi ashtu si dhe smartfonët e rinj.

Shiller vuri në dukje se çipi tashmë mund të kuptojë se si duket ngarkesa e punës së mësimit të makinës dhe pastaj të vendosë nëse do ta ekzekutojë atë në GPU, CPU ose Motorin Nervor. Në total, motori nervor i Aion Bionic mund të përpunojë 5 trilionë operacione për sekondë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  iOS 13 sjell një funksion që fansat e iPhone e kërkojnë prej vitesh

Lajmet e fundit>