Biznes

Apple fiton $539 milionë nga Samsung në gjyqin e fundit mbi patentat

Publikuar , 25 Maj 2018
0
Juria po vendoste nëse Samsung i detyrohej Apple para bazuar në shitjet e smartfonëve të tyre apo duke u bazuar tek komponentët që shkelnin patentat e Apple, siç thekson Bloomberg. Apple fiton $539 milionë nga Samsung në gjyqin e fundit mbi patentat

Vendimi më i fundit në gjyqin e zgjatur shtatëvjeçar për patentën, midis Apple dhe Samsung, i jep krijuesit të iPhone një vendimi përfundimtar prej 539 milionë dollarësh dëmshpërblim, sipas Bloomberg. Gjykatësit i dhanë Apple vendimin në gjykatën federale në San Jose, Kaliforni sot, duke përfunduar se Samsung ka kopjuar dizajnin e Apple dhe patentat e shërbimeve që mbulonin aspektet e dizajnit të celularit.

“Ne besojmë thellë në vlerën e dizajnit, dhe ekipet tona punojnë pa u lodhur për të krijuar produkte inovative që kënaqen klientët tanë”, tha Apple në një deklaratë dhënë Bloomberg. “Ky rast ka qenë gjithmonë më shumë se një vlerë monetare.” Juria po vendoste nëse Samsung i detyrohej Apple para bazuar në shitjet e smartfonëve të tyre apo duke u bazuar tek komponentët që shkelnin patentat e Apple, siç thekson Bloomberg.

Çështja vazhdon që nga viti 2011, dhe apelet dhe vendimet e panumërta e kanë bërë atë një nga gjyqet më të ndërlikuara të shkeljes së patentave në historinë e industrisë së teknologjisë. Apple fillimisht kërkoi që Samsung të paguajë 2.5 miliard $ kur padia filloi në 2011, por kjo shifër u zvogëlua në më pak se 1 miliardë dollarë në gjykimin e parë në 2012 në favor të Apple.

Një gjykatë apeli sugjeroi se Apple nuk mund të përfaqësojë ligjërisht pamjen e iPhone në maj të vitit 2015, gjë që nënkuptonte se Samsung ishte i detyruar të paguante vetëm rreth 548 milionë dollarë. Samsung ka paguar atë shumë në dhjetor 2015 pasi të dyja kompanitë ranë dakord në 2014 për të lëshuar kontestet jashtë SHBA.

Që atëherë, një seri apelimesh e kanë mbajtur çështjen nëpër gjykatën federale në Kaliforni, duke rezultuar në një varg përpjekjesh rigjykuese nga Samsung që përfundimisht kishin për qëllim të ulnin më tej çmimet monetare të Apple. Një nga dy rastet përfundimtare ndërmjet gjigantëve të teknologjisë përfundoi në nëntor të vitit të kaluar, dhe lidhet me patentën iOS për zhbllokimin e ekranit, duke rezultuar në një çmim prej 120 milionë dollarë për Apple.

LEXO EDHE:  Telefonët më të shitur për këtë vit mund tu surprizojnë

Tani me dëmet e vendosura në këtë rast final – një version i fitimit të patentës origjinale prej $ 1 miliardë në vitin 2012 që ka lëvizur përmes një numri reduktimesh dhe apelimesh – lidhja ligjore e ngatërruar mes këtyre dy kompanive duhet të jetë pranë fundit. /PCWorld Albanian