Biznes

Apple gjobitet rëndë në Francë

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 16 Mars 2020
Dy distributorët me shumicë të Apple Tech Data dhe Ingram Micro gjithashtu u gjobitën me 76.1 milionë euro dhe 62.9 milionë euro respektivisht. Apple gjobitet rëndë në Francë

Apple mori sot një goditje të rëndë në Francë me një gjobë e cila shkon për praktikat anti-konkurruese në treg me produktet e saj.

Autoritetet Franceze gjobitën Apple me 1.1 miliardë euro për krijimin e karteleve brenda rrjetit të shpërndarjes dhe abuzimin me varësinë ekonomike të rishitësve të jashtëm.

Dy distributorët me shumicë të Apple Tech Data dhe Ingram Micro gjithashtu u gjobitën me 76.1 milionë euro dhe 62.9 milionë euro respektivisht.

Kjo është gjoba më e madhe që autoritetet Franceze i kanë dhënë një kompanie teknologjike dhe e dyta në dy muaj. Rregullatorët goditën Apple me 25 milionë euro gjobë në Shkurt për përditësimet e softuerit të cilët ngadalësonin iPhone e vjetër. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple padit një kompani për logo të ngjashme