Biznes

Apple heq dorë nga ndërtimi i qendrës së të dhënave prej 1 miliardë dollarë në Irlandë

Publikuar , 10 Maj 2018
0
Sipas The Irish Times, ndërtimi i propozuar i qendrës së të dhënave në Athenry do të kishte krijuar rreth 300 vende pune gjatë fazave të ndryshme, ndërsa 150 punonjës teknik do të ishin punësuar për të drejtuar qendrën sapo të përfundonte. Apple heq dorë nga ndërtimi i qendrës së të dhënave prej 1 miliardë dollarë në Irlandë

Apple ka njoftuar se nuk do të ndërtojë një qendër të të dhënave prej 1 miliardë dollarësh (850 milionë eurosh) në Irlandë, pasi ka planifikuar vonesa që zgjasin më shumë se tre vjet, raporton Reuters. Që nga viti 2015, Apple ka dashur të ndërtojë qendrën e të dhënave në Athenry që të jetë afër burimeve të energjisë së gjelbër, por planet janë përballur me probleme në procesin e miratimit. Kompania ende nuk kishte filluar ndërtimin në qendër. Apple ishte gjithashtu e detyruar të përballet me një apel në Gjykatën Supreme të Dublinit të enjten gjatë miratimit fillestar të fazës së parë të planifikuar të ndërtimit.

“Megjithë përpjekjet tona më të mira, vonesat në procesin e miratimit na kanë detyruar të bëjmë plane të tjera dhe nuk do të jemi në gjendje të ecim përpara me qendrën e të dhënave”, tha Apple në një deklaratë për Reuters. “Edhe pse zhgënjyese, kjo pengesë nuk do ta pakësojë entuziazmin tonë për projektet e ardhshme në Irlandë, pasi biznesi ynë vazhdon të rritet.” Apple ka ende 6,000 punonjës në selinë Europiane, të vendosur në County Cork, ku planifikon të zgjerohet.

Sipas The Irish Times, ndërtimi i propozuar i qendrës së të dhënave në Athenry do të kishte krijuar rreth 300 vende pune gjatë fazave të ndryshme, ndërsa 150 punonjës teknik do të ishin punësuar për të drejtuar qendrën sapo të përfundonte.

Në një deklaratë, ministri i Irlandës për biznesin, ndërmarrjen dhe inovacionin, Heather Humphreys tha: “Qeveria, së bashku me IDA Irlandë, bënë gjithçka që mundën për të mbështetur këtë investim. Kjo përfshinte përfshirje të nivelit të lartë me kompaninë, si brenda dhe jashtë vendit. Përfundimisht, pavarësisht nga këto përpjekje, Apple ka marrë një vendim komercial që të mos vazhdojë, duke e bërë të qartë se vonesat që i bënin këtij projekti i detyronin ata të rishqyrtojnë planin e tyre. ”

LEXO EDHE:  Ky është smartfoni që do tju bëjë ta harroni iPhone 11

Apple fillimisht hapi një fabrikë prodhimi në Irlandë në County Cork në vitin 1980 dhe aktualisht punëson 5,500 individë në Irlandë. Vitin e kaluar Apple arriti një marrëveshje me BE-në për të paguar vendin 15.4 miliard dollarë në taksa. /PCWorld Albanian

Tags >

Apple