Analiza

Apple iPhone 4S vs Samsung Galaxy S II

Publikuar , 04 Tetor 2011
0
Apple iPhone 4S vs Samsung Galaxy S II

Modeli më i ri, të cilin ua nxorën sot prej hundëve duke ju lodhur me informacione, duket se do të paraqitet në treg tek pas datës 14 tetor kur do të dërgohet në SHBA, Kanada, Britani të Madhe, Gjermani dhe Japoni për shitje. 22 shtet tjera do të pajisjen me 28 tetor, por deri tani pak prej portaleve kanë arritur të fusin duart në të dhe ta testojnë, por Digital Trends ka postuar një tabelë që krahason specifikat mes dy celularëve ku shihet një ngjashmëri shumë e madhe mes të dyve në anën e specifikave e mesa duket do të mbetet çështje shije. 

iPhone  4S  Galaxy S II
Çmimi (me kontratë) $199 to $399 $199.99
OS iOS 5 Android 2.3 (Gingerbread) w/ TouchWhiz 4.0
Procesori:  Apple A5 (dual-core) Samsung Exynos (dual-core)
Ekrani  3.5-inch 960×640 IPS 4.3-inch 800×480 SAMOLED+
Dimensionet 115.2 x 58.6 x 9.3 (mm) 129 x 66 x 8.9 (mm)
Pesha 140g 117g
Kom.  CDMA/EV-DO Rev. A/GSM/HSPA GSM/HSPA+
Shpejtësia max. 14.4Mbps down/5.8Mbps up 21.1Mbps down
Wi-Fi 802.11 b/g/n (single-band) 802.11 b/g/n dual-band)
Kamera prapa 8-megapixel AF w/ LED flash 8-megapixel AF w/ LED flash
Kamera para VGA 2-megapixel
Video aftësi
 1080p at 30fps 1080p at 30fps
Magazina e brendshme  16GB/32GB/64GB 16GB
Mini SD No Yes (expands storage up to 48GB)
Jetëgjatësia e baterisë  8 hrs talk/6 hrs browsing 3G/10 hrs video/40 hrs music 3 hrs talk
Konstruksioni Glass w/ aluminum band Plastic

LEXO EDHE:  Shitjet e smartfonëve bien por të Samsung dhe Huawei rriten