Lajmet

Apple ka bllokuar përditësimin e Telegram në App Store

Publikuar , 31 Maj 2018
0
Ndërsa Rusia ka vetëm 7% të përdoruesve të Telegram, ndalimi i Apple ka qenë me karakter global tha Durov. Apple ka bllokuar përditësimin e Telegram në App Store Photo Source: Reuters

Apple ka penguar përditësimin e aplikacionit Telegram që kur Rusia kërkoi nga gjigandi i iPhone të hiqte shërbimin nga dyqanet e saj tha CEO dhe themeluesi i Telegram ditën e Enjte.

Dy protesa të mbajtur në Moskë kërkonin nga qeveria të ndalonte censurimi e shërbimeve të internetit pas vendismit të Kremlinit për bllokimin e Telegram.

Rusia ndaloi përditësimin e Telegram në Prill pasi ky i fundit refuzoi ti dorëzonte çelësat e enkriptimit për të gjithë përdoruesit.

Ndërsa Rusia ka vetëm 7% të përdoruesve të Telegram, ndalimi i Apple ka qenë me karakter global tha Durov.

Ai tha se si rezultat nuk kishin pasur mundësi të përputhnin shërbimin me ligjin e ri Evropian GDPR brenda datës 25 Maj. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple adreson "Flexgate" në laptopët MacBook Pro

Lajmet e fundit>