Lajmet

Apple kërkon bllokim të Galaxy Nexus

Publikuar , 12 Shkurt 2012
0
Apple kërkon bllokim të Galaxy Nexus

Sipas Florian Mueller nga Foss Patents, Apple e solli këtë kërkesë për një urdhër preliminar kundër pajisjes gjatë ditës së enjte.

Gjatë të premtes ishte bërë publik një version i redaktuar i padisë dhe kjo lëvizje ishte bërë njëkohësisht me disa procese të reja federale, tha Mueller.

Lëvizja, thotë Mueller, ishte bazuar në katër patenta: një patentë për përgjim të të dhënave, një patentë që përfshin Siri-n dhe kërkimin e unifikuar, një patentë të re për zhbllokim duke bërë zhvendosjen dhe një patentë për përmbushje të fjalëve gjatë hyrjes së një teskti në një pajisje touch-screen.

Patenta për kërkim të unifikuar, që përfshin rrugën e Sirit për të kërkuar në internet, do të mund të ishte një kërcënim i drejtpërdrejtë ndaj biznesit qendror të kërkimit të Google, thotë Mueller, dhe ai shton që patenta për përmbushje të fjalëve mund të mbulojë funksionimin e përfshirë në aplikacionin e kërkimit të Google.

Veçoria për përgjim të të dhënave, e cila, për shembull, ua mundëson përdoruesve të shkruhet një numër telefoni në email për të bërë automatikisht një thirrje telefonike, të cilët e pati marrë HTC gjatë vitit të kaluar.

Zhvendos për të zhbllokuar është për momentin në lojë në një veprim ligjor të Apple kundër Galaxy Nexus në Gjermani ku një zgjidhje për këtë pritet të jipet gjatë muajit mars.

Më herët gjatë këtij muaji, një gjykatë gjermane refuzoi kërkesën e Apple për të bllokuar Galaxy Nexus në atë shtet./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Facebook bashkëpunon me Reutersin për verifikimin e lajmeve

Lajmet e fundit>