Biznes

Apple konfirmon blerjen e Shazam për 400 milion dollar

Publikuar , 12 Dhjetor 2017
0
Por pavarësisht të ardhurave të ulëta, Shazam mund të ndihmojë Apple në disa forma. E para dhe më rëndësishmja është Apple Music dhe përmirësimi i këtij shërbimi. Apple konfirmon blerjen e Shazam për 400 milion dollar

Apple zyrtarisht konfirmoi blerjen e Shazam. Marrëveshja u bë e ditur fillimisht nga TechCrunch javën e kaluar dhe i kushtoi Apple plot 400 milion dollar sipas Recode.

Me Shazam përdoruesit mund të identifikonin këngë, filma, shfaqje televizive dhe reklama nga klipe të ndryshme audio.

“Jemi të gëzuar që Shazam dhe ekipi i tyre do ti bashkohet Apple,” konfirmoi një zëdhënës i kompanisë.

Vlera e marrëveshjes është shumë larg kostos prej 1 miliard dollarësh që Shazam u vlerësua pas financimit më të fundit por kompania hasi në vështirësi në gjetjen e një modeli biznesi duke gjeneruar vetëm 54 milion dollar të ardhura.

Por pavarësisht të ardhurave të ulëta, Shazam mund të ndihmojë Apple në disa forma. E para dhe më rëndësishmja është Apple Music dhe përmirësimi i këtij shërbimi.

Gjithashtu do të largonte referimet e Shazam nga Apple ku çdo ditë së bashku me Apple Music marrin 1 milion klikime. Një tjetër alternativë është integrimi me Siri. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple i kërkohet llogari për komisionet që u merr krijuesve të aplikacioneve në App Store