Lajmet

Apple merr ish-punonjësit e Google për hartat

Publikuar , 25 Shtator 2012
0
Apple merr ish-punonjësit e Google për hartat

Aplikacioni për harta në iOS 6 është vërtet në një rrëmujë. Në mesin e shumë lajmeve, është mësuar se Apple kishte listuar gjashtë vende të reja pune për zhvilluesit, që të ndihmojnë në përmirësimin e aplikimit të hartave të reja.

TechCrunch ka mësuar nga një burim i brendshëm që ndërmarrja tashmë është duke punësuar një ish- punëtor të Google Maps. Burimi i kësaj faqeje thotë që shumë ish-punëtorë të Google Maps janë duke u marrë nga Apple.

“Një djalë shikoi përreth për punë tjetër GIS dhe përfundoi në Apple kur një rekrutues e kontaktoi atë. Ai kishte dëgjuar fjalë që Apple do të zhvillonte platformën e brendshme të hartave dhe duke e ditur përvojën e tij në Google, ai ishte një marrje e lehtë me qira. Tani ai paguhet shtrenjtë si një analist i GIS-it.” -shkruan TechCrunch.

Nuk ka dyshim që ndërmarrja Apple ka mjaft para për të përmirësuar hartat e reja, por ka shumë punë për të bërë që të përputhet me fuqinë e 7 100 punëtorëve për harta të Google. Sistemet e fuqishme të hartave nuk ndërtohen brenda natës.

Ato ndërtohen nga grumbullime vjetore të të dhënave nga miliona pajisje. Mbesim me shpresë që punësimet e reja të Apple do të bëjnë një ndryshim. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Google rifreskon aplikacionin e hartave