Biznes

Apple Music tashmë ka mbi 40 milionë abonentë dhe një shef të ri

Publikuar , 12 Prill 2018
0
Kjo i jep atij një përshtatje logjike për menaxhimin e rritjes së vazhdueshme të Apple Music, veçanërisht pasi kompania duket të vazhdojë të zgjerojë shtrirjen e shërbimit të transmetimit përtej SHBA. Apple Music tashmë ka mbi 40 milionë abonentë dhe një shef të ri

Sipas Variety,Apple Music ka thyer  rekordin e 40 milionë abonimeve, dhe tashmë, ka edhe një shef të ri ,Oliver Schusser, i cili do të drejtojë shërbimin e transmetimit si pjesë e rolit të tij të ri si nënkryetar i Apple Music & International Content.

Apple konfirmoi se Schusser do të raportojë te nënkryetari i lartë i Apple, Eddy Cue, dhe do të jetë përgjegjës për menaxhimin e Apple Music, si dhe drejtimin e shërbimeve Apple si App Store dhe iTunes jashtë SHBA.

Schusser ka udhëhequr më parë nisjen e shërbimeve të Apple duke përfshirë App Store, iTunes Store dhe iBooks për tregjet ndërkombëtare.

Kjo i jep atij një përshtatje logjike për menaxhimin e rritjes së vazhdueshme të Apple Music, veçanërisht pasi kompania duket të vazhdojë të zgjerojë shtrirjen e shërbimit të transmetimit përtej SHBA.

Ky është një tjetër moment i rëndësishëm për shërbimin e Apple, i cili arriti në  30 milionë abonentë në shtator të vitit 2017, megjithëse Apple ende ka një mënyrë për të qenë në krye duke kaluar numrin e  70 milionë abonentëve të paguar të Spotify në mbarë botën.

Thënë kjo, sipas një raporti të fundit në The Wall Street Journal, Apple është në ritme të larta për të lënë pas Spotify në SHBA brenda kësaj vere, me shërbimin e transmetimit të kompanisë Cupertino thuhet se po rrit numrin e abonentëve të saj me 5% në muaj, krahasuar me Spotify me 2%. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja kur telefoni me palosje i Apple do të debutojë