Harduer

Apple nuk do të përdorë më modemët e Intel

Publikuar , 05 Korrik 2018
0
Është e mundur që Apple të shpresojë të përmirësojë gjërat me Qualcomm deri në vitin 2020, ose të mbështetet në ofruesit e rinj si MediaTek. Apple nuk do të përdorë më modemët e Intel

Apple mund të jetë duke u larguar nga përdorimi i modemeve të Intel në iPhonet e ardhshëm, me një raport të ri nga Calcalist duke pohuar se kompania e Cupertinos ka njoftuar Intel se nuk do të përdorë modemët 5G në linjën e saj të prodhimit të 2020 (sipas 9to5Mac.).

Si rezultat, raporti i Calcalist gjithashtu vëren se Intel ka ndaluar zhvillimin e modemit 5G me emrin Sunny Peak – duke pasur parasysh se Apple pritej të ishte “shoferi kryesor i volumit” për modemin.

Në vend të kësaj, Intel thuhet se po fokusohet në përmirësimin e produktit të planifikuar për të provuar Apple me një modem më të mirë 5G për linjën 2022 të kompanisë.

Raporti nuk është krejtësisht i parëndësishëm, ose – në fund të muajit të kaluar, Bloomberg raportoi në një shënim hulumtimi nga analisti Northland Gus Richard, i cili pretendonte se Apple do të kërkonte të largohej nga modemët e Intel për ato të bëra nga MediaTek.

Dhe kjo është përveç thashethemeve nga më parë këtë vit se Apple do të kërkonte të përdorte çipe Intel në produktet e saj të Mac në vitin 2020 – koha që përkon edhe me raportin modem.

Lajmi bën pyetjen se ku Apple do të marrë modemët e saj në qoftë se ajo nuk merr Intel. Një shënim studimor nga analisti i Apple, Ming-Chi Kuo, në shkurt tregoi se Apple do të mbështetej shumë më tepër në modemët e Intel për iPhone të këtij viti, në një përpjekje për të qenë më pak të varur nga Qualcomm si një prodhues kryesor i çipeve vazhdimi i procesit ligjor ndërmjet Qualcomm dhe Apple ka gjasa të mos ndihmojë çështjet.)

LEXO EDHE:  Microsoft lëshon një përditësim emergjent në Windows 10

Është e mundur që Apple të shpresojë të përmirësojë gjërat me Qualcomm deri në vitin 2020, ose të mbështetet në ofruesit e rinj si MediaTek.

Por ka gjithashtu një shans që kompania të zgjedhë të marrë të njëjtin drejtim që mori kur filloi të hartojë procesorët e vet për pajisjet e saj mobile dhe të zhvillojë modemët në shtëpi, duke i dhënë kompanisë edhe më shumë kontroll mbi komponentët që përbëjnë një iPhone. /PCWorld Albanian