Lajmet

Apple prezanton iOS 12

Publikuar , 05 Qershor 2018
0
81% e përdoruesve të iOS aktualisht po punojnë me iOS 11. 6% e përdoruesve të Android janë aktualisht në versionin e fundi Apple prezanton iOS 12

Apple njoftoi versionin e ardhshëm të iOS në konferencën e tij të zhvilluesit WWDC. Zëvendëspresidentja e lartë e Apple,inxhinierja softuer Craig Federighi foli për disa numra.

81% e përdoruesve të iOS aktualisht po punojnë me iOS 11. 6% e përdoruesve të Android janë aktualisht në versionin e fundit.”Për iOS 12,ne po dyfishojmë punën,” tha Federighi.iOS 12 do të jetë i disponueshëm në të gjitha pajisjet që aktualisht mbështesin iOS 11.

Është interesante ajo që  Federighi ka folur për iOS 12 në iPhone 6 Plus.Aplikacionet nisen 40% më të shpejt, tastiera del 50% më e shpejt dhe hapja e kamerës është 70% më e shpejtë.

Pra,veçoria e re e iOS 12 është performanca dhe optimizimi.Por kjo nuk do të thotë që Apple nuk ka menduar  për karakteristika të reja. Apple ka krijuar një format të ri skedari për realitetin e shtuar të quajtur USDZ.

Shefi i teknologjisë së Adobe, Abhay Parasnis foli për disa minuta për të njoftuar se aplikacionet Adobe do të mbështesin USDZ. Apple po lançon një aplikacion të ri për të edukuar njerëzit për realitetin e shtuar.

Ky aplikacion quhet Measure dhe funksionon shumë më tepër si aplikacioni i palës së tretë MeasureKit. Ndërsa Apple thotë se USDZ është një format skedari për realitetin e shtuar, Federighi gjithashtu tregoi një skedar 3D të USDZ në mes të një artikulli të Apple News.

Kompania po përditëson gjithashtu ARKit me realitetin e shtuar të shumëfishtë. Ju mund të merrni të njëjtën përvojë të realitetit të shtuar me pajisje të shumta.

Kompania ftoi Martin Sanders nga Lego për të folur për ARKit. Ju mund të tregoni një iPad në një grup Lego për të shtuar ndërtesa virtuale dhe objekte,dhe rikrijimin e një qyteti të vogël.

LEXO EDHE:  Vetëm 3 ditë nga mbyllja e aplikimeve në akseleratorin rajonal Uplift Albania

“Mbi një trilion foto kapen me iPhone çdo vit,” tha Federighi. Apple po përditëson kërkimin me iOS 12. Ndërsa ju keni qenë në gjendje të kërkoni për objekte ose kategori,të tilla si makina, qen,plazhe dhe hiking,që është e vështirë t’i gjesh.Apple do të shtojë sugjerime për të përmirësuar zbulimin.Apple po ripërdor një ide të Apple Music  duke shtuar një skedë “Për Ju”.

Do t’ju tregojë albume të vjetra,kujtime,fotografi me njerëz që ju interesojnë dhe më shumë.”Për Ju”gjithashtu mund të sugjerojë që të ndani fotot me miqtë dhe anëtarët e familjes.

Kur t’i ndani ato,duket sikur krijon një lidhje që mund ta dërgoni në iMessage.Personi tjetër do të marrë gjithashtu një sugjerim për të ndarë fotot përsëri.Sa për Siri,Apple po fut shkurtore.

Nuk është vetëm për zërin,Apple gjithashtu po shton shkurtore në ekranin e kyçjes ose në ekranin e kërkimit. Nëse po vonoheni për një takim,do të merrni një sugjerim për të dërguar një tekst tek personi tjetër.

Apple do të hapë shkurtore për zhvilluesit e palëve të treta për të ruajtur informacione ose për të vendosur shkurtore.

Zhvilluesit do të jenë në gjendje të vënë një buton “Shto në Siri” në aplikacionet e tyre.Ekipi i Workflow ka punuar në aplikacionin e shkurtoreve. Është njësoj si aplikacioni automatik i Workflow që Apple bleu disa vjet më pare.

Apple po ridizenjon edhe Apple News dhe aplikacionin Stocks.Ka një anë të re në aplikacionin e lajmeve për të përmirësuar navigimin.Ju gjithashtu do të merrni një lloj Yahoo Finance në aplikacionin Stocks me çmimet e aksioneve, titujt,çmimet.Aplikacioni Stocks po vjen edhe në iPad.

Apple po shton libra audio në iBooks (dhe heqjen e tyre nga aplikacioni Music).Së fundi,Apple po shton mbështetje për aplikacionet e lundrimit të palëve të treta në CarPlay.

LEXO EDHE:  iPhone 11 Pro Max ka 23% më shumë kapacitet baterie sesa iPhone 11 Pro

Pas këtij zbulimi të shpejtë të aplikacioneve të reja të Apple,Federighi paraqiti shtyllën tjetër të iOS 12 – njoftime më të mençura, nuk shqetësojnë përmirësimet.

Nëse aktivizoni “Mos shqetëso” gjatë natës,nuk do të merrni një mur njoftimesh nëse doni të kontrolloni orën në mes të natës.Ju gjithashtu mund të vendosni ‘Mos shqetëso “ derisa të shkoni në një vend tjetër.Ju do të jeni në gjendje të konfiguroni njoftimet tuaja direkt nga ekrani kryesor.

Shumë akuzuan Apple se nuk i ka kushtuar vemendje aspektit problematik të telefonave të mençur. Me “Koha e Ekranit”, telefoni juaj mund t’ju japë një pasqyrë të gjërave që bëni me telefonin tuaj në mënyrë që të harxhoni më pak kohë për të lëvizur përmes faqeve të ndryshme.

Gjithashtu mund të caktoni një afat kohor për të marrë një njoftim kur keni qenë në Instagram për një kohë të caktuar. Natyrisht, Screen Time do të thotë kontroll më të mirë të prindërve për fëmijët.Ju mund të kufizoni disa aplikacione,të përcillni përdorimin e fëmijës suaj dhe shumë më tepër.

Por le të flasim për tiparin më të rëndësishëm të iOS – animojis.Apple po shton karaktere të reja – një fantazmë,një koalë,një tigër,një T-rex.Më e rëndësishmja,ju do të jeni në gjendje të krijoni Memoji-n tuaj.Apple në thelb është duke kopjuar Bitmoji Snap (ose avatars Xbox apo Miis të Nintendo…).Mund të krijoni avatarin tuaj,të shtoni aksesorë dhe të ndryshoni rrobat.Tek  Mesazhet,ka efekte të reja të kamerës që punojnë paksa si filtrat e Instagram  ose të Messenger.

Apple po rishikon FaceTime.Tani mund të krijoni një grup FaceTime me 32 njerëz.Tani mund të kaloni nga një bisedë iMessage në një video chat pa pasur nevojë të hapësh një tjetër aplikacion.Do të punojë edhe në MacOS dhe në Apple Watch për pjesën audio. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple paralajmëron të gjithë blerësit e modeleve iPhone 11