Harduer

Apple prezanton iPhone XR, josh masat me një telefon buxhetor

Publikuar , 12 Shtator 2018
0
Ky telefon zëvendëson iPhone 8 si një iPhone më pak i shtrenjtë në dispozicion. Ashtu si iPhone Xs dhe iPhone X para tij, XR është një telefon me ekran të plotë, që në krye  strehon kamerën e telefonit dhe sensorët FaceID. Apple prezanton iPhone XR, josh masat me një telefon buxhetor

Apple sapo njoftoi një iPhone të ri buxhetor së bashku me iPhone Xs. Ai sjell shumë nga tiparet më të mira që gjenden në iPhone, por për më pak para dhe është në dispozicion në një larmi ngjyrash.

IPhone XR dhe XR janë të ngjashëm, por kanë disa dallime kyçe. Edhe pse ata janë të ngjashëm në dizajn, iPhone Xs ka një konfigurim më të avancuar të kamerës dhe një ekran më të mirë OLED. Po ashtu, iPhone XR është në dispozicion në ngjyra të ndryshme, por vjen vetëm në version alumini.

Ky telefon zëvendëson iPhone 8 si një iPhone më pak i shtrenjtë në dispozicion. Ashtu si iPhone Xs dhe iPhone X para tij, XR është një telefon me ekran të plotë, që në krye  strehon kamerën e telefonit dhe sensorët FaceID.

Ekrani është një ekran LCD 6,1 inç, ndryshe nga versioni OLED i gjetur në iPhone X, Xs dhe Xs Max dhe Apple e quan atë një ekran retine të lëngshme me 1792 x 828 me 326 ppi. Edhe në një ekran prej 6.1 inç, vetë telefoni është më i vogël se iPhone i mëparshëm 8 Plus.

Brenda është çipi i ri A12 Bionic i Apple që mbështet kohëzgjatjen e përmirësuar të baterisë, rrjetet nervore dhe përpunimin e avancuar. Trupi është i përbërë nga 7000 seri alumini të klasës së hapësirës ajrore që është qelqi më i qëndrueshëm dhe vjen në të bardhë, të zezë, blu, koral dhe të verdhë.

Gjithashtu ka mbrojtje IP67 për ta mbajtur atë të sigurt nga pluhuri dhe uji. Ndryshe nga iPhone X dhe iPhone Xs, iPhone XR ka vetëm një lente kamera.

LEXO EDHE:  Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Është një sensor 12mp me një lentë të shpejtë me hapje 1.8 dhe përmban një blic të vërtetë toni. Edhe pse ka vetëm një lente, iPhone XR ende mund të bëjë fotografi në modalitetin portret si iPhone X dhe iPhone Xs.

Krahasuar me iPhone 8 Plus, iPhone XR ka një orë e gjysmë më tepër kohëzgjatje të baterisë. IPhone XR do të vijë në pesë versione dhe do të ketë tre opsione ruajtje: 64GB, 128GB dhe 256GB, duke filluar nga 749 dollarë.

Do të jetë në dispozicion për porosi, së bashku me iPhone Xs, më 19 Tetor dhe do të shpërndahet një javë më vonë më 26 Tetor 2018. /PCWorld Albanian

Lajmet e fundit>