Harduer

Apple prezanton iPhone Xs dhe iPhone Xs Max

Publikuar , 12 Shtator 2018
0
Apple prezanton iPhone Xs dhe iPhone Xs Max

Apple ka prezantuar sot modelet e reja të iPhone premium, iPhone Xs, i cili vjen në tre opsione: ar, argjend dhe ​​gri. Ja cilat janë detajet:

Dizajni

Ajo që vihet re është se IPhone- i i ri nuk duket aspak ndryshe nga iPhone X. Telefonat vijnë në ngjyrë ari, argjendi dhe ​​gri, me një formulim të ri qelqi për qëndrueshmëri.

Ekipi i Apple gjithashtu ka përmirësuar rezistencën ndaj pluhurit dhe ujit të iPhone, duke e çuar atë në IP68, me rezistencë ndaj ujit deri në 2 metra thellësi për disa minuta. Schiller shtoi se telefoni është testuar në shumë lëngje, duke përfshirë lëng portokalli, çaj, verë dhe birrë.

Ekrani

Ekrani i ri në iPhone Xs është një ekran Super Retina OLED, por është 60% më i madh se sa gjenerata e mëparshme. Ekranet vijnë në dy madhësi – 5.8 inç dhe 6.5 inç – me 458 piksel për inç. Telefoni më i madh quhet iPhone Xs Max.

Për fat të keq, në të dyja modelet, ky nivel vazhdon të ulet në krye të telefonit, por jo pa arsye. Në atë kornizë argjendi është vendosur një kamera me infra e kuqe, ndriçues, sensori i dritës së ambientit, sensori i afërsisë, altoparlanti, mikrofoni, kamera e përparme dhe projektuesi.

Pjesa më e madhe e kësaj, sigurisht, lejon që FaceID të vazhdojë në gjeneratën tjetër të iPhone. Algoritmet më të shpejta kanë përmirësuar FaceID në iPhone Xs dhe sipas Phil Schiller ky është autentifikimi më i sigurt i fytyrës i parë ndonjëherë në një smartfon.

Specifikimet

Ndoshta përmirësimi më i madh në iPhone Xs është çipi i ri A12 Bionic, çipi i parë 7nm i industrisë me 6.9 miliard transistorë. Ai ka një CPU 6-core, me dy bërthama me performancë të lartë, 15 % më të shpejtë dhe 40% më të ulët se A11.

LEXO EDHE:  Elon Musk thotë se inteligjenca artificiale do ta tejkalojë njeriun në çdo drejtim

Ekziston edhe një GPU 4-core në A12 që është 50% më e shpejtë. Gjithashtu ekziston një motor i ri nervor me një procesor 8-core të dedikuar për mësimin e makinës.

Kompania ka dhënë disa shembuj të tjerë se si ky procesor do të ndryshojë mënyrën sesi veprojmë në telefonat tanë, përfshirë përmirësimet softuerike nga iOS 12 si AR, Memoji dhe Siri. Sa i përket hapësirës ruajtëse, iPhone Xs vjen me deri në 512GB hapësirë ​​ruajtëse.

Kamera

Kamera ka qenë gjithmonë një tipar i madh për iPhone dhe ky brez i ardhshëm nuk bën përjashtim. Xs përmban një aparat 12 megapiksel dhe një sensor lente me 12 megapiksel si pjesë e sistemit të vazhdueshëm të kameras së dyfishtë në iPhone.

Megjithatë, ka sensorë të rinj në kamera që ofrojnë një hapje f.18, me një hapje f.24 në lente telefoto.

TrueTone flash gjithashtu është përditësuar. Në anën e përparme, ju do të gjeni një kamera 7 megapiksel me hapje f2.2 dhe një sensor më të shpejtë.

Çipi A12 Bionic ndihmon dhe tani është pjesë e zinxhirit të përpunimit të imazhit me procesorin e sinjalit të imazhit brenda. Kjo ofron një pamje më të mirë të fytyrës për reduktimin e syve të kuq dhe mënyrën më të mirë të portretit.

Gjithashtu, Apple po paraqet atë që quhet “Smart HDR”.  Ai merr disa korniza shtesë të detajeve të hijes dhe dritës dhe pastaj përdor motorin nervor për të zgjedhur ato më të mirat për t’u kombinuar në një fotografi HDR.

Apple gjithashtu ka përmirësuar efektin “bokeh”, që është heqja e fokusit ose shtimi i turbullirave në sfondin e fotografive të modalitetit portret.

LEXO EDHE:  Shtetet e Bashkuara pretendojnë se Huawei mbështetet nga ushtria Kineze

Një rrëshqitës i ri do t’i lejojë përdoruesit të rregullojnë thellësinë e fushës në lidhje me një hapje të caktuar të kamerës, duke i lejuar njerëzit të thellojnë ose të zvogëlojnë thellësinë e fushës pas marrjes së fotografisë.

Në aspektin e videos, përmirësimi më i madh dhe më i dukshëm është se përdoruesit mund të regjistrojnë audio të plotë stereo.

Kartë SIM e dyfishtë

Për herë të parë, Apple debuton mbështetjen e dyfishtë për SIM në iPhone Xs dhe iPhone Xs Max. Me përjashtim të Kinës, kjo do të realizohet nëpërmjet eSIM (ose, karta SIM elektronike), e cila do t’u japë përdoruesve mundësinë për një fole fizike SIM dhe një eSIM.

Në Kinë, iPhone Xs do të bëhet me dy fole fizike SIM sepse Apple nuk mund të ofrojë eSIM në atë rajon. /PCWorld Albanian