Blog

Apple publikon statistika të App Store

Publikuar , 06 Korrik 2018
0
Tani e dimë se mbi 28,000 aplikacione iOS ofrojnë abonime dhe përdoruesit janë abonuar në 95 për qind më shumë abonime sesa vitin e kaluar. Apple publikon statistika të App Store

Apple zbuloi disa numra të rinj sot në një raport duke festuar 10 vjetorin e App Store, i cili zhvillohet të premten, më 10 korrik, duke përfshirë detaje të reja rreth aplikacioneve të abonimit.

ResearchKit dhe CareKit, mjetet softuerike të Apple për mjekët dhe studiuesit mjekësorë, po përdoren në sprovat klinike për kushtet që përfshijnë terapi fizike, sëmundjen e Parkinsonit dhe autizmin.

Raporti vëren se mbi 500 mjekë dhe shkencëtarë kanë përdorur mjetet dhe 3 milion njerëz kanë marrë pjesë në testime të tilla.

Tani e dimë se mbi 28,000 aplikacione iOS ofrojnë abonime dhe përdoruesit janë abonuar në 95 për qind më shumë abonime sesa vitin e kaluar.

Kur prezanton aplikacionet më të mira të abonimit, Apple vendosi Netflix dhe konkurrentin kinez iQIYI në listë, gjë që mund të sinjalizonte për cilat tregje ato vlejnë.

Vlen të përmendet se aplikacioni më i shkarkuar i të gjitha kohërave është Facebook, ndërsa aplikacioni për të cilin njerëzit kanë shpenzuar më së shumti është Netflix, sipas një raporti të fundit nga App Annie.

Shumica e aplikacioneve kryesore janë në pronësi të rivalëve kryesorë të Apple, përfshirë Google dhe Microsoft. iQIYI ndjek prapa në vendin e shtatë për shumën më të madhe të shpenzuar, të kaluar nga Spotify, Tinder, dhe Tencent Video.

Apple gjithashtu zbuloi se qindra tregime në tab Sot në App Store janë lexuar nga mbi 1 milion njerëz.

Duke pasur parasysh se ka 500 milionë vizitorë për javë në App Store, kjo nuk është shumë, por kjo nënkupton që një përqindje e vogël e përdoruesve kanë marrë kohë për të kontrolluar tab. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Shkarkoni përditësimin e Majit 2019 të Windows 10-ës një muaj përpara lançimit

Lajmet e fundit>