Biznes

Apple shet 9 milionë iPhone të rinj brenda tri ditëve të para

Publikuar , 23 Shtator 2013
0
Apple shet 9 milionë iPhone të rinj brenda tri ditëve të para

Apple ka shitur 9 milionë pajisje të reja iPhone 5S dhe iPhone 5C në tri ditë, ka lajmëruar ndërmarrja gjatë ditës së sotme.

Që të dy modelet dolën në shitje më 20 shtator të këtij viti. Apple po ashtu lajmëroi gjatë ditës së sotme që më tepër se 200 milionë pajisje me iOS tani janë duke përdorur iOS 7, duke e bërë atë “përditësimin softuerik më të shpejtin në histori,” tha ndërmarrja.

iOS, që është “përditësimi më i theksuar i iOS-it që nga paraqitja e iPhone të parë” u lëshua më 18 shtator, që përfshin një ndërfaqe të re, një paletë me ngjyra dhe shërbimin për radio falas të quajtur iTunes Radio.

Mbi 11 milionë dëgjues tashmë kanë përdorur iTunes Radio, tha Apple, duke treguar që kënga më e popullarizuar është “Mbahu, Ne jemi Duke Shkuar në Shtëpi” nga Drake. Kërkesa për iPhone 5C ka “tejkaluar furnizimin fillestar” me shumë porositje online që pritet të dërgohen në javët e ardhshme, tha Apple.

“Ky është deri tani lëshimi më i mirë i iPhone, më tepër se nëntë milionë iPhone të rinj të shitur – një rekord i ri për shitjet e fundjavës së parë,” thanë një deklaratë shefi ekzekutiv i ndërmarrjes Apple, Tim Cook. “Kërkesa për iPhone e rinj ka qenë e pabesueshme dhe, derisa ne kemi shitur të gjitha njësitë në dispozicion për fillim të iPhone 5S, dyqanet vazhdojnë të marrin shitje të iPhone-ve të rinj rregullisht. Ne e çmojmë durimin e çdokujt dhe ne jemi duke punuar shumë për të prodhuar iPhone të rinj për çdokënd.”

iPhone 5S është smartfoni i parë që ka një procesor prej 64 bitësh. Ai po ashtu përfshin një skaner të gjurmëve të gishtërinjve. iPhone 5S është në dispozicion për një kontratë që fillon me 200 dollarë për një model me diskun 16 GB. iPhone 5C që është në dispozicion në shumë ngjyra është me çmim që fillon në shumën prej 100 dollarësh. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  5 mite të Bluetooth që duhet ti injoroni

Phone5_

Lajmet e fundit>