Biznes

Apple do të fillojë prodhimin e iPhone në Indi

Publikuar , 03 Shkurt 2017
0
Apple ka në plane të fillojë prodhimin e iPhone në Indi që nga muaji Prill falë një marrëveshjeje të re me kompaninë Tajvaneze Wistron. Apple do të fillojë prodhimin e iPhone në Indi Photo Source: IDG

Vetë administrata e këtij qyteti ka njoftuar se Apple do të prodhojë iPhone në Bangalore. Lëvizja vjen në një kohë kur qeveria Amerikane nën drejtimin e Trump i ka kërkuar prodhuesit të iPhone të zvogëlojë importet e komponentëve në favor të një ekosistemi lokal prodhimi.

Apple nuk ka komentuar mbi lajmin por objektivat e kompanisë për të hyrë në tregun Indian i cili sapo ka përqafuar 4G-në kanë qenë të qarta. Shitjet e iPhone u rritën me 50% në 2016-tën.

Mbajtja e çmimit në vlera të ulëta është kritike për Apple. Kompania është bisedime me disa vende për të shitur telefonë të përdorur me kosto disaherë më të ulët. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Laptopët dhe tabletët e Apple në 2020 me ekrane të avancuara dhe rezistente

Tags >

Apple