Lajmet

Apple ul prodhimin e për tre modele te iPhone, priten shitje të dobëta

Publikuar , 19 Nëntor 2018
0
Apple shokoi investitorët pak javë më parë kur tha se priste shitje më të pakta për sezonin e pushimeve. Apple ul prodhimin e për tre modele te iPhone, priten shitje të dobëta

Prodhuesi i iPhone ka ulur prodhimin e telefoni në javët e fundit për modelet e lançuara në Shtator si rezultat i kërkesës së ulët raportoi Wall Street Journal.

Këreksa e ulët dhe vendimi i Apple për të ofruar më shumë modele thuhet se janë faktorët kryesorë që kanë ndikuar në vendimin e konsumatorit thotë gazeta prestigjioze.

Apple shokoi investitorët pak javë më parë kur tha se priste shitje më të pakta për sezonin e pushimeve.

Parashikimet kanë qenë problematike dhe prodhimi është është me 1/3.

Javën e kaluar Apple informoi furnizues të ndryshëm se do të ulte prodhimin për iPhone XR.

Gjenerata më e fundit e iPhone doli në shitje në Shtator për iPhone XS dhe XS Max dhe në Tetor për iPhone XR.

Apple nuk ka komentuar raportin. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  A do ta shpëtojë Qeveria Telekomin nga falimentimi?

Lajmet e fundit>