Harduer

Arrihet zhbllokimi për iPadin e ri

Publikuar , 17 Mars 2012
0
Arrihet zhbllokimi për iPadin e ri

Hakeri për iOS, MuscleNerd, postoi një pamje në Twitter, por shtoi që ai është hapi i parë përpara marrjes së një jailbreaku të gatshëm për hakerët e etur për përdorim. Duke ia bërë jailbreak pajisjes tuaj, ju mund të përdorni aplikacione të paautorizuara dhe të instaloni gjëra të cilat ndërmarra Apple nuk i mbështet. MuscleNerd thotë që nuk ka ndonjë caktim se kur do të bëhet lëshimi përfundimtar i jailbreakut.

Puna e tij në fakt i hap dyert për grupin e hakerëve të sistemit operativ iOS, iPhone Dev-Taem, për të punuar në një hakim më të rafinuar. Ai gjithashtu postoi edhe një pamje të jailbreakut për depon e aplikacioneve për Cydia që funksionojnë në iPadin e ri, duke paraqitur dëshmi që hakimi i tij ishte i ligjshëm.

Hakeri dhe grupi i tij ishin të parët që lëshuan një jailbreak për iPhone 4S dhe tregoi gjithashtu edhe një rrugë tjetër të ligjshme për ta mundësuar përdorimin e aplikacionit Siri edhe në iPhone 4. Ky hakim i fundit tregon që nuk ka rëndësi se sa shumë Apple mundohet që ta bllokojë iOS, hakerët do të mund ta gjejnë një rrugë për të hyrë në të./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Apple do të pasurojë linjën e tabletëve me dy iPad të rinj