Biznes

AT & T do të blejë spektrin celular nga Verizon për 1.9 milion $

Publikuar , 28 Janar 2013
0
AT & T do të blejë spektrin celular nga Verizon për 1.9 milion $

ATTAT & T do të blejë spektrin e mobile në brezin 700MHz nga Verizon Communications për 1.9 milion $, ka thënë AT & T të premten.

AT & T do të paguajë para në dorë spektrit të tregtisë AWS (shërbimet wireless të avancuara) për bllokun B të spektrit 700MHz, tha kompania.

Verizon do të fitojë licencat e spektrit AWS në disa tregje, duke përfshirë Los Angeles, Phoenix, dhe Portland, Oregon, sipas një deklaratë për shtyp të AT & T. Verizon postoi fitimet e fuqishme të bëra për tremujorin e fundit të vitit 2012.

Në prill, Verizon premtoi për të shitur dy blloqe 12MHz të spektrit celular në brezin 700MHz, duke përfshirë Bllokun B, nëse rregullatorët amerikanë miratojnë blerjen e spektrit nga një grup i ofruesve kabllor.

Federal Communications Commission amerikan miratoi blerjen e Verizon të spektrit kabllor në gusht. Verizon ka blerë spektrin 700MHz në një ankand FCC në 2008.

AT & T ishte gjithashtu një blerës i madh i licencave të bllokut B. Licencat e 700 MHz të fituar nga AT&T mbuluan 42 milionë njerëz në 18 shtete, duke përfshirë Kaliforninë, Floridan, Nju Jorkun, dhe Virxhinian.

Vështrimi i shërbimeve 4G LTEVerizon

Marrëveshja plotëson aksionet ekzistuese të AT&T në bllokun B, është shprehur kompania.

Spektri i ri do të ndihmojë kompaninë të vendosë shërbimet e 4G LTE dhe për të përmbushur kërkesat mobile broadband nga smartfonët dhe tabletët.

LTENë lidhje me transaksionin, AT & T do të shesë një licencë të vetme AWS për Grain Management, një firmë e drejtë private wireless-i, dhe do të japë me qera spektrin 700 MHz nga Graint Management në tre tregje.

Transaksioni është subjekt i miratimit rregullator. AT & T tha se parashikon mbylljen e transaksionit në gjysmën e dytë të vitit 2013. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Apple do të ndërtojë një tjetër iPhone "low-cost"

Tags >

biznes