Harduer

BE injoron paralajmërimet Amerikane për Huawei

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 25 Mars 2019
0
Për shembull vendet anëtare duhet të shkëmbejnë informacion dhe të koordinojnë studimet dhe konkluzionet e tyre në rreziqet e sigurisë dhe certifikimin e pajisjeve 5G. BE injoron paralajmërimet Amerikane për Huawei

Komisioni Evropian javën e ardhshme do të kërkojë nga vendet anëtare të BE-së të ndajnë më shumë të dhëna rreth rreziqeve të sigurisë kibernetike për rrjetet 5G por do të injorojë thirrjet e SHBA për të bllokuar teknologjinë e Huawei.

Shefi i dixhitalizimit për Evropën, Andrus Ansip do të publikojë rekomandimet ditën e Marte. Edhe pse nuk kanë fuqi ligjore, ato do të kenë me vete peshë politike e cila mund të çojë në aplikimin e një legjislacioni kombëtare në vendet e Bashkimit Evropian.

Shtetet e Bashkuara kanë lobuar pranë Evropës për të bllokuar Huawei duke thënë se pajisjet mund të përdoren nga qeveria Kineze për spiunazh kibernetik.

Huawei ka mohuar vazhdimisht akuzuat dhe në fillim të këtij muaji ka paditur qeverinë Amerikane.

Ansip do tu kërkojë vendeve Evropiane të përdorin mjetet nën direktivën Evropiane për sistemet e informacionit dhe rrjetet adoptuar në 2016-ën NIS dhe aprovuar së fundi në aktin CyberSecurity.

Për shembull vendet anëtare duhet të shkëmbejnë informacion dhe të koordinojnë studimet dhe konkluzionet e tyre në rreziqet e sigurisë dhe certifikimin e pajisjeve 5G.

Komisioni nuk do të kërkojë bllokimin e Huawei duke i lënë vendet anëtare të zgjedhin vetë çfarë duan të bëjnë.

Operatorët e mëdhenj të telekomunikacionit kanë kundërshtuar bllokimin e Huawei duke thënë se një lëvizje e tillë mund të shtyjë procesin e implementimit të 5G-së me vite.

Australia dhe Zelanda e Re kanë bërë të kundërtën, kanë bllokuar pajisjet e Huawei. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Pas Google edhe Facebook nën hetim nga Komisioni Evropian

Tags >

Huawei